Kreu i shtetit me urim me rastin e Kurban Bajramit

Kryetarja e shtetit, Gordana Siljanovska Davkova, me rastin e festës së madhe myslimane Kurban Bajram, i dërgoi një mesazh urimi kreut të Bashkësisë Fetare Islame, reis-ul-ulema h. hfz. Shaqir ef. Fetahu dhe të gjithë qytetarëve të fesë islame.

Kryetarit të Bashkësisë Fetare Islame, reis-ul-ulema h. hfz. Shaqir ef. Fetahu dhe anëtarët e Rijasetit, myftinjtë, imamët dhe të gjithë besimtarët e besimit islam në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Siljanovska Davkova dërguan urime me rastin e festës së madhe myslimane - Kurban Bajramit.

- Uroj nga zemra që festat të sjellin lumturi, gëzim, dashuri, harmoni dhe paqe. Kurban Bajrami thekson bamirësinë, dhurimin dhe solidaritetin, duke na frymëzuar për vepra humane dhe mbështetje për të gjithë ata që kanë nevojë. Të japim dhe të ndihmojmë njëri-tjetrin, të mbështesim njëri-tjetrin, së bashku në të mirë e në të keq, pa dallim feje, etnie, gjinie apo çfarëdo përkatësie dhe të punojmë për prosperitetin e atdheut tonë dhe mirëqenien e të gjithë qytetarëve maqedonas, thuhet në urim. njoftuan nga kabineti i saj presidentja Siljanovska Davkova.

Kryeministri Talat Xhaferi dërgoi urime të sinqerta dhe shprehu gëzimin që këtë ditë të shenjtë e mirëpresim të gjallë e mirë.

Në urimin për kreun e Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetai, si dhe anëtarëve të Rijasetit, myftinjve dhe besimtarëve të besimit islam, u uruan mbi të gjitha shëndet, bujari, solidaritet dhe kryerjen e veprave të mira që do t'ua fisnikërojnë shpirtin dhe do t'u japin vlerë, motivim dhe cilësi të jetës. .

Kryeparlamentari Afrim Gashi ka thënë në profilin e tij në Facebook se festa e Kurban Bajramit është një nga festat më të rëndësishme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës