Dronët shkatërruan një Su-27 rus në bazën ajrore Kushchovska

Një avion luftarak Su-27 u dëmtua si rezultat i një sulmi me dron në bazën ajrore ruse Kushchovsk.

Sulmi shkaktoi një zjarr që dëmtoi avionë të tjerë luftarakë në aeroport.

Imazhet satelitore konfirmojnë dëme të mëtejshme në aeroport pas sulmit me dron.

Imazhet tregojnë gjithashtu se pas sulmit, Forcat Ajrore Ruse ridislokuan pjesën më të madhe të forcës së saj ajrore në fusha të tjera ajrore.

Ky është sulmi i dytë me dron në bazën ajrore ushtarake Kushchovska në tre javët e fundit. Më herët aty janë goditur disa avionë.

Shpërthime në bazën ajrore ushtarake Kushchovsk dhe në rafinerinë e naftës Slavyansk në rajonin Krasnodar në Rusi ndodhën gjithashtu natën e 27 prillit.

Më 3 maj, inteligjenca britanike vuri në dukje se sulmi ukrainas në bazën ajrore ruse Kushchovska ndoshta çoi në tërheqjen e rreth 40 avionëve të llojeve të ndryshme nga zona të shpërndara në fusha të shumta ajrore larg vijës së frontit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës