Dritan Abazoviq: Turpi më i madh i Malit të Zi është bombardimi i Dubrovnikut

Dritan Abazovic
Dritan Abazovic / 15 qershor 2022 / Foto: EPA-EFE / SERGEY DOLZHENKO

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazovic vizitoi qytetin kroat të Dubrovnikut dhe me atë rast iu referua luftës dhe bombardimeve të atij qyteti në të cilin mori pjesë edhe Mali i Zi në vitin 1991.

"Si fëmijë, mbaj mend bombardimin e Dubrovnikut - turpin më të madh të Malit të Zi në historinë e tij moderne, një vend që më pas u kap në kthetrat e nacionalizmit, urrejtjes dhe përfitimit ushtarak," tha Abazovic.

Ai theksoi se ishte kryeministri i parë malazez që eci i lirë përgjatë shëtitores Stradun. Abazoviq bëri thirrje për dashuri, bashkëpunim rajonal dhe ndërtimin e së ardhmes evropiane.

Në vjeshtën e vitit 1991, Dubrovniku u granatua nga APJ dhe mbrojtja territoriale e Malit të Zi të atëhershëm mori pjesë në rrethim. Sulmet filluan më 1 tetor, pas së cilës një pjesë e mirë e periferisë së Dubrovnikut u pushtua. Gjatë bombardimeve, qyteti i vjetër i Dubrovnikut i mbrojtur nga UNESCO pësoi dëme të konsiderueshme.

Në vitin 2000, presidenti aktual Milo GjukanoviçKryeministri i atëhershëm i Malit të Zi, zyrtarisht i kërkoi falje Kroacisë për vuajtjet dhe humbjet e shkaktuara nga ushtarët malazezë, veçanërisht në zonën e Dubrovnikut.

Video e ditës