Trajnuesi i qenve zbulon: Janë tre raca që nuk do t'i mbante kurrë

Foto: Pexels

Çdo qen me origjinë vjen me sfidat e veta, qofshin ato të sjelljes apo çështjet shëndetësore. Edhe racat e njohura si Bulldog francez ose Pug përballen me një sërë problemesh shëndetësore, të cilat mund të shtojnë kosto të konsiderueshme për vizitat e veterinerit për pronarët.

Kohët e fundit, një trajner qensh u bë viral në TikTok me një video, sepse në të ai ndau tre raca qensh që nuk do t'i mbante kurrë - dhe njëri prej tyre befasoi shumë, shkruan ai. "Pasqyrë".

Garrett King, ka 3,2 milionë ndjekës falë këshillave të tij të dobishme për trajnimin e qenve. Me shumë vite përvojë ai zhvilloi një opinion të fortë për racat e qenve që do të shmangte.

Garrett shpjegoi se raca e parë e qenit që ai nuk do ta mbante kurrë ishte Bariu i Azisë Qendrore.

Foto: Pexels / Valentina-bondarenko

“Meshkujt e këtyre qenve mund të arrijnë një peshë mbi 77 kilogramë dhe janë kujdestarë të shkëlqyer të bagëtive. Por problemi është se unë nuk kam një nevojë të tillë. Pra, nëse keni bagëti në shtëpi, ndoshta kjo racë mund të jetë e dobishme për mbrojtjen e tufës”, shpjegoi ai.

Një racë tjetër që do të shmangja janë të ashtuquajturat gjakatarët (Bloodhound), për shkak të lëkurës së tyre të yndyrshme.

Foto: Pexels / Gary Smith

“Për shkak të lëkurës së yndyrshme kanë erë të madhe, pavarësisht sa shpesh i lani. Është e vështirë të heqësh qafe atë erë”, tregon Garrett.

Raca e tretë që ai nuk do ta mbante kurrë është Chihuahua.

Foto: Pexels / karolina grabowska

“Do të më duhet një chihuahua nëse dua një demon XNUMX kilogramësh që nuk bën gjë tjetër veçse të ulet në prehrin tim dhe të gërmojë gjithçka që mundem”. Por kjo nuk është pikërisht ajo që po kërkoj”.

Fansat e kësaj race qensh në miniaturë u tronditën nga mendimi i trajnerit, ndaj shprehën pakënaqësinë e tyre në komente.

"Chihuahuas janë në fakt shumë inteligjentë dhe sjellja e tyre agresive shpesh rrjedh nga mënyra se si njerëzit i trajtojnë ata si lodra dhe jo si qen të vërtetë"; "Chihuahua im është një engjëll i vërtetë. Gjithçka varet nga trajnimi i duhur, mos u dekurajoni! E imja është jashtëzakonisht miqësore me të huajt dhe gjithçka që dëshiron është përqafime”, ishin disa nga komentet në TikTok.

@americanstandardk9 Racat më të mira të qenve të vegjël për apartamente #dog #pugs #shihtzu #kavalierkingcharles #pugs #puppy #doglover #fyp ♬ tingull origjinal – AmericanStandardK9

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës