Teatri i Dramës i jep lamtumirën Dimçe Meshkovskit, përkujtimi do të mbahet më 28 mars

Dimçe Meshkovski / Foto: Facebook/Teatri Dramatik - Shkup

Pas një sëmundje të gjatë, aktori vdiq dje, më 20 mars 2023, në shtëpinë e tij në Los Angeles (SHBA) Dimçe Meshkovski.

Me një njoftim për publikun, kolegët e Teatrit Dramatik në Shkup i kanë dhënë lamtumirën e fundit doajenit të aktrimit maqedonas.

“Dimçe Meshkovski ishte i punësuar në Teatrin Dramatik të Shkupit nga viti 1967 deri në pensionimin e tij në vitin 2002. Biografia krijuese e Meshkovskit përfshin mbi 100 role me mbi 6.000 interpretime. Gama e gjerë dhe talenti i Meshkovskit e pozicionuan atë si një aktor që dha një kontribut të pamatshëm duke luajtur zhanre të shumta teatrale. Nga opusi dramatik veçojmë rolet në shfaqjet: "Vdekja e Dantonit", "Ballkoni", "Kopshti i Qershive", "Jane Zadrogaz", "Chernodrinsky kthehet në shtëpi", "Banesa e Zoykinit", "Kaligula", "Auditori", "Mishi i egër"...).

Prirja për komedinë i solli atij popullaritet të madh përmes interpretimit të personazheve në dramat: “Fytyrë e dyshimtë”, “Thessalonica Patrdii”, “Fundjavë e të vdekurve”, “Pleshti në vesh”, “Maratonistët vrapojnë në prehrin e nderit” . Për rolin e Tase në “Fundjavë të të vdekurve”, Dimçe Meshkovski mori çmimin “Aktrimi për arritje” në FSHP “Vojdan Çernodrinski” në Prilep. Ai është edhe fitues i çmimit “Lifetime Achievement Award” i dhënë nga ky festival i njohur i yni teatror.

Përfshirja e disa qindra roleve në radio drama, shfaqje argëtuese dhe humoristike duke përfshirë "Hihiriku" nga Ivan Karadak, si dhe seriale televizive dhe shfaqje për fëmijë: "Të shohim, të shohim çfarë do të jetë", "Çelësi i trembëdhjetë", " Semafori”, “Përrallat”, “Shkolla e Kllounëve”, “I madh e i vogël”, “Vitet tona”, “Rruga drejt së ardhmes”, “Ilinden”, “Kongresi i Smilevit”, “Prliçevi”. Meshkovski regjistroi edhe një numër të madh të përrallave popullore nga ky format televiziv popullor.

Dimçe Meshkovski ka dhënë një kontribut të madh në zhvillimin e artit maqedonas të sinkronizimit. Ai u bë i preferuari i audiencës së fëmijëve si një interpretues unik i heronjve të fëmijëve Popeye, Smurfs, Turtles Ninja dhe shumë të tjerë.

Përkujtimi për aktorin e nderuar Dimçe Meshkovski do të mbahet në sallën e Teatrit Dramatik të Shkupit më 28 mars 2023, me fillim nga ora 12:XNUMX.

“Dimçe Meshkovski është fitues i çmimit “Për arritje të përjetshme” që ndahet nga festivali i njohur teatror maqedonas Vojdan Çernodrinski në Prilep”, thuhet në njoftimin e Teatrit Dramatik – Shkup.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës