Drama e Kozhufit: Katër të zhdukur, të padisponueshëm prej dy ditësh, gjenden të gjallë e shëndoshë në një operacion shpëtimi

Foto: mia

Katër persona të zhdukur në malin Kozhuv janë gjetur të gjallë dhe shëndoshë sot nga zyrtarët e Gjevgjelisë të Sistemit të Menaxhimit të Krizave dhe janë dërguar në shtëpitë e tyre sot vonë pasdite, njofton Qendra për Menaxhimin e Krizave.

“Raportimi në 112 në QKM për katër personat e zhdukur është marrë sot në orën 14:50. Babai i njërit prej të humburve ka telefonuar i shqetësuar, pasi personat nuk kanë qenë në dispozicion për më shumë se një ditë, moti ka qenë shumë i ftohtë me erë dhe borë, dhe hera e fundit që babai ka kontaktuar me telefon ka qenë rreth orës 15.00:4 të një dite. më parë, pra më XNUMX shkurt, të shtunën. Ai tregoi se, edhe pse vazhdimisht ka tentuar t'i kontaktojë me telefon, ata nuk kanë qenë të disponueshëm në të katër numrat. Konkretisht, ata së bashku, katër të zhdukurit, janë larguar gjatë ditës së djeshme nga vendbanimi Smrdliva Voda, i cili ndodhet rrëzë malit, drejt zonës “Mala Rupa” në malin e Kozhufit, njofton QKM.

KKK-ja thekson se Departamenti i Operacioneve dhe Koordinimit në QKM, përmes qendrave rajonale në Strumicë dhe Gjevgjeli, menjëherë ka hyrë në koordinim me institucionet kompetente vendore: Policinë – RSV Gjevgjeli, Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim (ESSH), NP “Pyjet Kombëtare”. “ - Dega Gjevgjeli dhe përmes Zyrës së Kryetarit të gjitha institucioneve, shërbimeve dhe ndërmarrjeve tjera kompetente vendore.

“Kanë reaguar në mënyrë racionale, së bashku dhe të planifikuar dhe pas një kohe të shkurtër personat e zhdukur janë gjetur në malin e Kozhuvit, konkretisht në lokalitetin “Mala Rupa” mbi vendbanimin Smrdliva Voda dhe në komunikim dhe ndihmë nga qytetarët, banorët e zonës dhe anëtarë të shoqërive alpinistike . “Katër personat e pagjetur të cilët janë gjetur të gjallë dhe të shëndetshëm nga subjektet e punësuar të Sistemit për Menaxhimin e Krizave (SMK) nga Gjevgjelia, sot vonë pasdite janë dërguar në shtëpitë e tyre”, njofton QKM.

Nga aty theksojnë se kanë koordinuar dhe monitoruar situatën në përputhje me procedurat standarde operative për raste të tilla emergjente.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës