DPI: Mbyllen dhjetë tregje për shkak të mosrespektimit të vendimit për uljen e çmimeve

Arkivi i fotove

Nga 19 shtatori, kur u miratua vendimi i parë i qeverisë për uljen e çmimeve, janë kryer më shumë se 550 kontrolle, janë lëshuar mbi 32 urdhërpagesa dhe janë shqiptuar gjoba në shumë prej 6,320 milionë denarë.

Gjobat janë për mosrespektim të vendimit, por edhe për aplikim të praktikave të padrejta tregtare dhe veprimi është ndërmarrë në përputhje me Ligjin për mbrojtjen e konsumatorëve, tha drejtori i Inspektoratit Shtetëror të Tregut, Goran Trajkovski dhe informoi se janë mbyllur 10 tregje. : në Shkup, Kumanovë, Kërçovë, Gostivar, Kavadar, Tetovë dhe Strugë.

Siç theksoi Trajkovski në një konferencë për media, në mesin e këtyre dhjetë tregjeve nuk ka asnjë nga pesë që ishin mbyllur fillimisht.

Trajkovski përsëriti se shënja “çmim i garantuar” duhet të jetë pranë çmimeve të reduktuara të produkteve, ndërsa ato shtesë, të cilat janë më të lira se tregjet me iniciativë të tyre, të kenë shenjën përkatëse që e tregon këtë qartë.

Ai apelon që të gjithë tregtarët e paregjistruar të regjistrohen më së voni deri më 15 tetor, sepse pas kësaj, paralajmëroi, do të vijojnë kontrollet e intensifikuara.

 - Në 10 ditët e fundit jemi kujdesur që kushdo që nuk respekton masën e qeverisë do të ndëshkohet dhe kushdo që zbaton praktika të pandershme tregtare do të burgoset dhe nuk do të ketë kompromis për askënd.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës