Furnizuesi i ushqimit të biçikletave godet aktivisten Ana Gligorova me shpejtësi marramendëse

Ana Gligorova / Facebook

Aktivistja Ana Gligorova përfundojnë në spital pas i punësuar në një biçikletë i një kompanie shpërndarëse ushqimore, ditën e djeshme, me shpejtësi 20 kilometra në orë, e ka goditur drejtpërdrejt teksa po lëvizte me biçikletë pranë parkut të qytetit. Gligorova është liruar për trajtim shtëpiak, por ka një sërë të nxirë, dhimbje në brinjë, anën e majtë të kokës, krahun dhe qafën.

Ana Gligorova / Facebook
Ana Gligorova / Facebook

Çiklistja po lëvizte me nxitim në anën e saj të pistës dhe përplasja nuk mund të shmangej. Ajo tha për “Sloboden Pecat” se në komunikacionin e Shkupit, përveç veturave dhe motoçikletave, një pjesë e mirë e pjesëmarrësve janë edhe biçiklistë, por se legjislacioni është i fokusuar në mënyrë të pamjaftueshme në atë që njeriu mund të pësojë shumë me biçikletë. Edhe dërguesi i ushqimit, kur e goditi dhe i tha se “nuk ka rregulla”. Pjesa më e madhe e qytetit nuk është e mbuluar me shtigje biçikletash, gjë që i ekspozon çiklistët në mëshirë.

- E zeza m'u shfaq para syve. Goditja ishte shumë e fortë. Kam dhimbje në brinjë, kokë, mavijosje në fytyrë, krahun e majtë. Ai po fluturonte tre metra pasi më goditi. Ata punojnë në normë dhe nuk i kushtojnë vëmendje. Nuk ka rregulla, më thotë. Kur erdhi ambulanca dhe i tha të hynte, se nuk ishte mirë, por nuk donte, duhej të kthehej në punë. Ky është kapitalizmi problematik. Mendoj se duhet të ketë disa trajnime apo kritere se kush mund të ngasë biçikletën kur angazhohet profesionalisht. Ai nuk mbante as helmetë. Ai gjithashtu donte të më fajësonte mua. Nuk e ndjej qafën. Kam qenë tre orë e gjysmë në QSHB “8 Shtatori” për ekzaminime, skanime të trurit, por me siguri nuk kam lëndime në tru. Po të mos ishte gardh, do të kisha mundur të largohesha, por kështu nuk mund të bëja asgjë. Më kujtohet vetëm një goditje shumë e fortë, dhimbje e madhe dhe e zezë para syve të mi”, tha Gligorova për Sloboden Pecat.

Kur ambulanca e ka transferuar në GQH “8 Shtatori”, aty ka ardhur një ekip policie, por për një rast tjetër, për një motoçiklist që ka marrë pjesë në një aksident automobilistik. Gligorova u ka treguar edhe për gjendjen e saj, se sapo ishte goditur nga një çiklist, por policia nuk u përgjigj. Nuk u bë asnjë procesverbal për ngjarjen, pasi policia nuk shkoi në vendngjarje.

- Prioriteti im ishte që të vinte ambulanca, thotë Gligorova.

Pas tre orësh në ortopedi me mbajtëse të qafës, pasi erdhën rezultatet e radiografisë dhe tomografisë kompjuterike, ajo u lirua për mjekim në shtëpi ku pushon dhe shërohet. Pavarësisht dhimbjeve të forta, nuk ka dëmtime të rënda, por tronditja dhe trauma e ngjarjes mbeten.

 

Video e ditës