Dominimi i Red Bull në kualifikimet e Shangait, zhgënjim për Hamilton

Foto: EPA-EFE / ALEX PLAVEVSKI

Max Verstappen ai e nisi mirë ditën në Kinë dhe pasi festoi fillimisht në sprint, ishte edhe më i shpejti në kualifikime, ndaj luftoi për një pole position të re.

Nga ana tjetër, Hamilton përfundoi i dyti në sprint, por në luftën për pozicionin startues në garën kryesore, ai zhgënjeu. Në pjesën e parë të kualifikimeve, Hamilton do të startojë nga pozita e 18-të.

Shoku i skuadrës së Verstappen, Sergio Perez do të startojë nga pozita e dytë, ndërsa Fernando Alonso nga Aston Martin siguroi një tjetër treshe të parë. Pozicionet e mëposhtme ishin: Lando Norris и Oscar Piastre nga McLaren, duke përfunduar në vendin e gjashtë dhe të shtatë Leclair и Sainz.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës