Një portier në një shkollë bullgare në Vratsa filmoi nxënësit dhe i thirri të këndonin "Rroftë Maqedonia"

Një portier në një shkollë bullgare postoi video në TikTok/Foto: Screenshot

“Në Vracë është arrestuar një roje shkolle bullgare me identitet të dukshëm “maqedonas verior”. Gardiani me mbiemrin Petkov nga shkolla e mesme “Nikola Vojvodov” përdorte rregullisht thirrje dhe komente antibullgare në shkollë”, shkruajnë ata. Media bullgare.

Në një video që qarkullon në rrjetet sociale, burri shihet teksa filmon studentët dhe i thërret të këndojnë “Rroftë Maqedonia”. Kur njëri prej fëmijëve të tij përgjigjet "Rroftë Bullgaria", roja i përgjigjet "Unë do të të rrah!".

Portierja shkoi drejtpërdrejt në TikTok, duke filmuar studentët si dhe stafin e shkollës. Ai i quan fëmijët të rilindur. Ai përdori kualifikime si turko-mongolët dhe fashistët bullgarë. Të gjitha komentet janë përqeshur, ka bërë të ditur bTV, dhe sipas televizionit, ai është arrestuar për këtë.

Sipas drejtoreshës së shkollës së mesme, Snezhanka Kamenova, ajo ka marrë vesh se çfarë ka ndodhur të dielën në mesditë.

“Dje në mesditë jam njoftuar nga një koleg se në rrjetet sociale po qarkullon një video në të cilën janë të pranishëm nxënës dhe është përfshirë emri i shkollës sonë. Më dërguan një link, e pashë videon dhe u trondita nga ajo që pashë”, shpjegon regjisorja Kamenova për bTV.

“Punonjësi ynë, portieri Petkov, bënte incizime të paligjshme të nxënësve pa lejen e prindërve, regjistronte kolegët e tij pa dijeninë e tyre dhe transmetonte drejtpërdrejt nga vendi i tij i punës, që është shkelje absolute e disiplinës së punës dhe kodit të etikës për punën me fëmijë dhe studentë”, shtoi Snezhanka Kamenova.

Portieri përdori pozicionin e tij zyrtar dhe përfshiu studentët në mënyrë të paligjshme në slogane ideologjike, sipas shkollës.

“Është absolutisht e ndaluar të flitet për politikë apo ndonjë doktrinë ideologjike në shkollë. Ky punonjës ia ka lejuar vetes ta bëjë këtë dhe kjo ngjarje na ka tronditur mjaft dhe ka shqetësuar disa nga prindërit”, ka shpjeguar drejtori i shkollës.

Sipas regjisores Kamenova, dy nga profesorët e historisë pohojnë se nuk e kanë ditur se ai po i filmon.

- Ata kryenin detyrat e tyre zyrtare. Ata ishin në holl dhe ai po u bënte pyetje lidhur me faktet historike. Ky person është i punësuar tek ne për gati një vit e gjysmë. Ai operonte me dokumente mjaft të rregullta. Ai ka lëshuar muzikë me zë të lartë nga portieri, për çka është sanksionuar me paralajmërim në tetor, por që atëherë nuk kemi pasur asnjë ankesë ndaj tij, sqaroi drejtoresha Kamenova.

Ajo shtoi se për shkak të seriozitetit të ngjarjes, punonjësi me gjasë do të pushohet nga puna.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës