Nëse postat hyjnë në grevë, nuk do të ketë pension për qytetarët bullgarë

Të moshuar / Foto: Marina Kovacevic / Alamy / Alamy / Profimedia

Më shumë se tre të katërtat e 8.000 personave që punojnë në “Posta Bullgare” kanë deklaruar për fillimin e një greve efektive. Ata kërkojnë rritje pagash me 25 për qind dhe rritje të kuponëve prej 40 levash që paguhen çdo muaj. Nëse nuk ka rezultat nga negociatat e vazhdueshme me autoritetet, zyrat e postës do të ndërpresin punën. Kjo do të thotë se pensionet mund të mos paguhen në kohë.

Kështu ka paralajmëruar kryetari i Sindikatës Postare, Plamen Dimitrov, në një intervistë për Nova Tv, përcjell “24Chasa”. Shpenzimet po bëhen më të larta se të ardhurat në çdo familje. Të ardhurat e njerëzve nuk po rriten me të njëjtin ritëm si çmimet e dyqaneve. Çmimet e ushqimeve vazhdojnë të rriten edhe kur inflacioni është i moderuar.

Në nivel vjetor, çmimi i ushqimeve është rritur me 26-28 për qind. Gjalpi dhe vezët po thyejnë të gjitha llojet e rekordeve, tha ai. Ekspertët theksojnë se inflacioni në Bullgari është i lartë për shkak të spekulimeve.

“Nuk ka asnjë shpjegim tjetër pse çmimet e mallrave dhe shërbimeve bazë këtu janë shumë më të larta se në disa nga vendet tona fqinje”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës