Marrëveshja për përbërjen e qeverisë është në pritje të rivotimit

Foto: VMRO-DPMNE

Pas rivotimit të mërkurën, Mickoski pret të ketë 62 deputetë, ndërsa Vredi në "gjashtë" numëron deputetin plus. Tashmë “Vredi” po hedh topin se është rënë dakord që t’i takojë karrigia presidenciale në Kuvend si dhe gjashtë poste ministrore dhe pretendon se portofolet ende nuk janë ndarë.

Pritet rezultati i rivotimit të shtatë vendvotimeve në njësinë zgjedhore të pestë dhe të gjashtë për të finalizuar negociatat për ndarjen e tortës qeveritare mes VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit “Vredi”, sepse edhe partia e Hristijan Mickoskit dhe ajo shqiptare. koalicioni shpreson për një deputet plus.

Pas votimit të mërkurën, Mickoski pret që VMRO-DPMNE t'i ketë 62 mandate, pasi siç ka deklaruar vetë, tashmë ka siguruar 61 deputetë. Dhe “Ia vlen” rivotimi i një qendre votimi në Zhelinë në “Gjashtë”, sipas MP Plus.
“Vredi”, nga ana tjetër, hedh topin se është rënë dakord që t’i takojë karrigia presidenciale në Kuvend, si dhe gjashtë poste ministrore, dhe tashmë pretendon se portofolet ende nuk janë ndarë.

Kasami: Etnia nuk është gjëja më e rëndësishme për ne

Biljal Kasami, një nga drejtuesit e “Vredit”, bën me dije se negociatat e qeverisë së ardhshme po shkojnë mirë. Sipas tij, janë diskutuar për parimet e funksionimit të qeverisë dhe janë harmonizuar programet. Ai shpreson se do të organizojnë një qeveri kompetente me profesionistë dhe ministra të cilët do të punojnë për të mirën e shtetit dhe të qytetarëve, pavarësisht përkatësisë etnike.

- Jemi të vetëdijshëm se në një shtet dhe shoqëri multietnike siç është Maqedonia, jo të gjithë ministrat mund të jenë shqiptarë dhe maqedonas. Por çfarë rëndësie ka? Kushdo që është në një ministri duhet të punojë për të gjithë qytetarët, pavarësisht nga përkatësia etnike, fetare apo tjetër. Në këtë fazë kemi një mirëkuptim mes partnerëve që po negociojnë qeverinë e ardhshme se kushdo ku do të ulet, në cilën karrige, do të duhet të punojnë për të gjithë qytetarët. Kjo është shumë e rëndësishme për ne, sepse në të kaluarën, edhe pse ka pasur shumë ministri që udhëhiqeshin nga shqiptarët, ato ministri nuk kanë punuar sa duhet për shqiptarët, maqedonasit dhe qytetarët e tjerë. Pra, për ne nuk është më e rëndësishmja përkatësia etnike për të realizuar atë që kemi premtuar – tha Kasami.

Pas deklaratës së Arben Taravarit se do të marrin kryetar të Kuvendit dhe gjashtë ministri dhe pasi vetë ai përsëriti se ende nuk ka marrëveshje, edhe Kasami sot ka konfirmuar se kur të ketë marrëveshje përfundimtare do të bëhet e ditur për opinionin.

- Është pjesë e strategjisë së negociatave, ne mund të kërkojmë gjysmën e qeverisë, mund të na ofrohet shumë pak, por në fund do të arrijmë në atë që do të jetë më e përshtatshme për të gjithë partnerët në qeverinë e ardhshme. Ajo që është më e rëndësishmja, në interes të qytetarëve – tha Kasami.

Shtypi i Lirë tashmë ka bërë të ditur se pozitat fillestare të koalicionit “Vedi” janë kryetari i Kuvendit dhe pesë deri në gjashtë ministri, për dallim nga oferta fillestare e Mickoskit – katër, maksimumi pesë pozita ministrore për hyrjen e “Vredit” në koalicionin qeveritar. “Vredi” është i interesuar të marrë portofolin e shëndetësisë, portofolin e zv/kryeministrit për sistemin politik, ekonominë apo arsimin dhe portofolin e kulturës. VMRO-DPMNE, nga ana tjetër, beson se kryetari i Kuvendit mbetet në dorën e tyre, nëse e kemi parasysh raportin e deputetëve, 58 fillestarë, dhe tani të mundshëm 62 mandate kundrejt 13 apo mundësisht 14 mandateve të “Vredit”. .
Mickoski shpreson se pas rivotimit të mërkurën do të mund të thotë se nuk kanë 61, por 62 deputetë.

- Duke u fokusuar te njerëzit, kemi një mundësi historike si asnjëherë më parë, në këto më shumë se tre dekada. Duhet të kryejmë detyrën, në 22 maj do të ketë rivotim në Njësinë Zgjedhore 5, presim edhe një deputet atje dhe tashmë në adresën time të radhës besoj se nuk do të flas për 61 deputetë, por për 62 deputetë - ka thënë Mickoski.

Ai përsëriti se qëllimi i radhës është të sigurohet një shumicë prej dy të tretash deri në kohën kur seanca konstituive është caktuar për 27 maj.

- Besoj se në fund të javës së ardhshme do të arrijmë ta arrijmë këtë. Kjo do të na mundësojë ndryshimin e ligjit për organizimin e departamenteve në vetë qeverinë për të marrë një strukturë të re të një qeverie moderne, e cila do t'i plotësojë nevojat e qytetarëve në Maqedoni - tha Mickoski.

Mirëpo, nga rivotimi në gjashtë vendvotime në Njësinë e pestë zgjedhore, edhe koalicioni i udhëhequr nga LSDM-ja shpreson në një deputet shtesë, gjegjësisht në vend të Ismail Jahoskit nga BDI, deputet do të bëhet Bobi Mojsovski nga LDP.

Fatmire Isaki mund të humbasë mandatin e deputetit

Sido që të jetë, gjatë rivotimeve në “gjashtë” dhe në “pesë” mund të jetë humbëse BDI, sepse në njësinë e Gjashtë mandati i deputetit mund t'i humbasë Fatmire Isakit nga Fronti Evropian.
E përderisa VMRO-DPMNE, LDP dhe “Vredi” shpresojnë për më shumë deputetë, vendimi për rivotim u dënua ashpër nga Fronti Evropian dhe VMRO-DPMNE dhe LSDM i akuzuan për inxhinieri zgjedhore dhe se qëllimi është Fronti. të mos jetë forca e dytë në vend . Kreu i BDI-së Ali Ahmeti shprehu frikën se padrejtësia e shkaktuar në frontin evropian do të ndikojë edhe në marrëdhëniet ndëretnike. Ai bëri të ditur se së shpejti do të ekspozonte të gjitha planet që po bëheshin në “bodrumet e kuqe”.

- Të gjitha akrobacitë politike, marrëveshjet e fshehta në bodrumet e kuqe që bëhen, janë të papranueshme dhe të dënueshme. Sepse nënkuptojnë një hap prapa dhe kjo nuk duhet toleruar, por duhet të ndikojnë të gjitha palët. Ne i dimë të gjitha detajet e marrëveshjeve në bodrumet e kuqe, marrëveshjet politike. Në të ardhmen do të dalim me detaje të të gjitha kontratave dhe do t'i prezantojmë para opinionit - tha Ahmeti.

Nga koalicioni “Vredi” deklaratat e Ahmetit i komentojnë si mungesë pushteti që Fronti Evropian të përballet me realitetin dhe kanë urdhëruar që të veprojë si opozitë konstruktive.
Deklarata e Ahmetit se rivotimi mund të çojë në tensione ndëretnike është komentuar sot edhe nga Kasami.

- Të gjithë flasin me njëri-tjetrin për atë që dinë të bëjnë. Ali Ahmeti, kështu është pajtuar në të kaluarën dhe kështu ka vepruar në të kaluarën. Ali Ahmeti e di se si i ka marrë këto mandate që i ka marrë tani. Kjo është arsyeja pse ai është në panik. Thjesht themi – t'u japim qytetarëve mundësinë që të mërkurën të dalin dhe të votojnë. Nëse është i sigurt për ato vota që ka marrë, të jetë i qetë se do t'i marrë sërish. Nëse e di që i ka marrë në një mënyrë jo demokratike, jo të drejtë, jo vullneti i lirë i qytetarëve, prandaj është në panik. Ne themi se duhet të krijojmë kushte të mërkurën që ata qytetarë të dalin dhe të votojnë sipas vullnetit të tyre që të mund të themi se kush do të jetë përfaqësuesi i tyre në Kuvend. Shpresojmë që të kemi një rezultat të mirë – tha Kasami.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës