Një foshnjë e shtruar me pertusis në Klinikën e Fëmijëve, Komisioni i Sëmundjeve Infektive do të propozojë masa të reja

Foto: MIA

Një foshnjë tetë muajshe me kollë të mirë është e shtruar në Klinikën e Fëmijëve në gjendje stabile. Është e pavaksinuar, por është mbajtur për monitorim të gjendjes, ka konfirmuar për Thelma profesoresha Svetlana Koçeva.

Në varësi të situatës aktuale, Komisioni për Sëmundjet Infektive pritet të propozojë masa të reja të martën. Në një bisedë telefonike për Thelmën, personi i parë i Komisionit, profesori Petliçkovski, javën e kaluar tha se nëse merret parasysh përvoja me epideminë e fruthit, Komisioni do t'i japë rekomandim Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar që t'i detyrojë kopshtet. të bëhet një listë e të vaksinuarve dhe të pavaksinuarve dhe të ndalohet pranimi i fëmijëve të pavaksinuar pavarësisht se një masë e tillë mund të kishte funksionuar shumë më herët.

Pikat e vaksinimit funksionojnë edhe të shtunave. Vaksinimi është intensifikuar pas shpalljes së epidemisë së kollës së mirë ose kollës së mirë në zonën e Shkupit.

Sipas raportit të fundit javor të IJZ-së janë regjistruar 56 raste të reja me kollë të mirë, prej tyre 54 janë në Shkup.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës