Dodik është në një rrugë të rrezikshme, SHBA nuk do të vëzhgojë me qetësi veprimet që kërcënojnë BiH-në, paralajmëroi ambasada në Sarajevë

Milorad Dodik AP Photo/Armin Durgut

Ambasada e SHBA-së në Bosnje dhe Hercegovinë ka paralajmëruar liderin serb të Bosnjës Milorad Dodik dhe të gjithë politikanët që e ndjekin atë se janë në një rrugë të rrezikshme kur ata mbrojnë "shpërbërjen paqësore", duke theksuar se SHBA nuk do të qëndrojë duarkryq ndaj veprimeve që kërcënojnë Bosnjën dhe Bosnjën dhe Hercegovina si shtet.

Me iniciativën e Dodik, qeveria e Republikës Srpska të enjten, para diskutimit të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, mori vendim që brenda 30 ditëve të përgatisë një dokument me të cilin do t'i propozojë "shkëputjen" Federatës së Bosnja dhe Hercegovina, d.m.th. duke i dhënë fund ekzistencës së Bosnjës dhe Hercegovinës siç është përcaktuar me Marrëveshjen e Dejtonit.

SHBA ishte ndër mbështetësit më të fortë të rezolutës së OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë dhe ambasada e SHBA-së në Sarajevë tha sot se Dodik dhe qeveria e RS u përpoqën të shpjegonin pamundësinë e mbijetesës së RS me një "grumbull gënjeshtrash dhe dezinformatash". " projektuar për ta frikësuar atë. publikun në RS me qëllim që t'i ndjekë ata në atë rrugë të rrezikshme.

Faktet janë të thjeshta dhe të qarta. Nuk ka asnjë komplot ndërkombëtar për të shfuqizuar RS dhe Dodik nuk mund të veçojë një deklaratë të vetme nga ndonjë zyrtar i SHBA që bën thirrje për shfuqizimin e RS, thuhet në deklaratë.

Ambasada Amerikane gjithashtu kujtoi se BiH nuk është një bashkim i dy entiteteve siç interpreton vazhdimisht Dodik, por është një shtet pasardhës i ish Republikës së BiH.

Kushtetuta e Bosnjë-Hercegovinës, siç theksuan ata, nuk u jep të drejtën e shkëputjes apo “shkëputjes” as subjekteve dhe as ndonjë njësie më të ulët administrative. RS mund të ekzistojë vetëm brenda BH-së, kështu që shkëputja ose "bashkimi" i RS nuk do të thotë pavarësia e atij entiteti apo fundi i BiH, por fundi i RS.

Është një veprim i rrezikshëm, i papërgjegjshëm, anti-Dayton që vë në rrezik integritetin territorial, sovranitetin dhe karakterin multietnik të Bosnjës dhe Hercegovinës. Dhe këto janë interesat kryesore të Shteteve të Bashkuara. Shtetet e Bashkuara do t'i mbrojnë dhe mbrojnë ato, ndër të tjera, duke kërkuar llogari nga ata që i vënë në rrezik", thuhet në një deklaratë të ambasadës amerikane.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës