Dodik: Bosnja dhe Hercegovina nuk i ka kërkuar askujt, as NATO-s, masa të veçanta

Milorad Dodik
Milorad Dodik / EPA-EFE / SZILARD KOSZTICSAK

Anëtari serb i Presidencës së BiH, Milorad Dodik deklaroi sot se Bosnja dhe Hercegovina nuk ka kërkuar nga askush që të vendosë ndonjë kusht dhe masë të veçantë për të, përfshirë NATO-n.

Ai tha se NATO nuk ka asnjë rol në BiH dhe se ajo nuk është mbrojtëse e integritetit dhe sovranitetit të saj territorial.

Duke reaguar ndaj korrespondencës ndërmjet Ministrit të Punëve të Jashtme të BeH, Bisera Turkoviç dhe Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në të cilën Stoltenberg deklaroi se NATO po zhvillon një sërë masash, veçanërisht për BeH-në, Dodik vlerësoi se "është një tjetër abuzim".

Sipas tij, ministrja e Punëve të Jashtme të BeH-së, Bisera Turkoviq, e cila paraprakisht i dërgoi një letër Stoltenberg-ut, në të cilën thuhet se “Bosnja dhe Hercegovina po përballet me sfida të shumta dhe në dritën e ngjarjeve aktuale në Evropë dhe në rajon. “, nuk ka asnjë kompetencë në fushën e mbrojtjes, as nga jashtë dhe as nga brenda.

“I vetmi vend kompetent për komunikim me NATO-n dhe vendet e tjera për çështjet ushtarake është Presidenca e Bosnjë-Hercegovinës, e cila këtë herë u anashkalua. Është një trillim i palës myslimane, e cila po përpiqet të sigurojë që ta përfaqësojë Bosnjën dhe Hercegovinën në mënyrë unike, gjë që natyrisht nuk është e vërtetë, ka theksuar Dodik për agjencinë e lajmeve Srna, transmeton Beta.

Ai shtoi se këtë duhet ta dijë edhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, duke vlerësuar se nëse nuk e ka ditur këtë, atëherë “është përfshirë pa nevojë në korrespondencën për të”.

Video e ditës