Ndërsa kryeministri japonez ishte në një vizitë historike në Ukrainë, bombarduesit rusë fluturuan mbi Detin e Japonisë

Foto: EPA-EFE

Kryeministri i Japonisë Fumio Kishida si pjesë e vizitës së tij historike në Ukrainë, sot ai vizitoi Bucha, një qytet i vogël jo shumë larg Kievit.

Kishida është kreu i parë i qeverisë japoneze që nga Lufta e Dytë Botërore që viziton një zonë lufte. Toj mbërriti në Bucha me tren herët pasdite, menjëherë pas mbërritjes në Kiev dhe para takimit me presidentin Volodimir Zelenski. Kievi e konsideron si historike ardhjen e tij në vend gjatë luftës. Kishida ishte i vetmi udhëheqës i një vendi të G7 që nuk e kishte vizituar Ukrainën.

“Kjo vizitë historike është një shenjë e solidaritetit dhe bashkëpunimit të fortë midis Ukrainës dhe Japonisë. Ne i jemi mirënjohës Japonisë për mbështetjen dhe kontributin e saj të fortë në fitoren tonë të ardhshme”, shkroi në Facebook zëvendësministrja e Jashtme e Ukrainës, Emine Djepar.

Vizita e kryeministrit japonez përkon me qëndrimin e presidentit kinez Xi Jinping në Moskë.

Në përgjigje të mbërritjes së kryeministrit japonez në Kiev, Ministria ruse e Mbrojtjes tha se dy bombardues strategjikë rusë fluturuan mbi Detin e Japonisë për shtatë orë.

Kishida po takohet me Zelensky për të shprehur "respektin për guximin dhe këmbënguljen e njerëzve që mbrojnë atdheun e tyre nën komandën e tij, si dhe mbështetjen dhe solidaritetin e palëkundur të Japonisë dhe grupit G7".

Japonia po pret gjithashtu samitin e G7 në Hiroshima në maj. Vendi vazhdon të mbështesë Ukrainën dhe të vendosë sanksione ndaj Rusisë, por nuk dërgon ndihmë ushtarake sepse kushtetuta pacifiste e Japonisë kufizon aftësitë ushtarake të vendit vetëm për vetëmbrojtje.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës