Derisa Aleanca për Shqiptarët kërkon një paketë-ofertë me funksione, Kovaçevski e bind Gashin të mos largohet nga Qeveria.

Foto: Qeveria e RSM

Ndërsa kryetari i Aleancës për Shqiptarët (AA) Arben Taravari pret të premten një ofertë nga kryeministri Dimitar Kovacevski dhe një marrëveshje fillestare për ndarjen e portofoleve për hyrjen e AA në qeveri, Kovacevski ende nuk e ka bindur partnerin qeveritar Afrim Gashi, kreu i Alternativës, ministrisë së shëndetësisë i lëshoi ​​rrugë, por edhe për të mbetur në mazhorancën qeveritare. Alternativë si kompromis do t'i ofrojë Kovaçevskit një ministër të ri të shëndetësisë, me gjasë në nënkryetarin e Kuvendit, mjekun reumatolog Husni Ismaili. Në të kundërt do të largohet nga Qeveria.

Sipas informacioneve të “Sloboden Pechat”, më së voni deri të hënën do të dihet nëse AA do të jetë partneri i ri qeveritar, por edhe nëse Alternativa do të largohet nga “Ilindenska”, pas së cilës do të mbahet seanca parlamentare për rindërtimin e Qeverisë. pritet.

Një zyrtar i lartë i Aleancës njofton se deri të premten presin të marrin një ofertë nga Kovaçevski për zgjidhje personeli. Aleanca kërkon që të gjitha postet nga ministrat deri te drejtorët të mbyllen në një paketë dhe të dihet deri të hënën nëse do të ketë marrëveshje për zgjerimin e mazhorancës qeveritare. Në të njëjtën kohë, AA thotë se sektori i shëndetësisë mund të jetë kompromisi që Alternativa të mbetet në pushtet.

“Nëse prioriteti ynë kryesor programor është lufta kundër korrupsionit dhe krimit dhe për këtë marrim përgjegjësi, atëherë të gjitha pozicionet që marrim duhet të zgjidhen në një paketë, domethënë që Aleanca të marrë pjesë në poste të rëndësishme në Ministrinë e Brendshme. , Shërbimin e të Ardhurave të Brendshme, Doganat dhe inspektoriatet. Ndryshe do të mbetemi në opozitë”, thotë zyrtari.

Është interesante se Taravari e ka informuar Kovaçevskin se nëse nuk arrijnë marrëveshje, Aleanca do të mbetet në opozitë dhe do të ofrojë mbështetje si qeveri e pakicës për gjashtë muaj.

Aleanca e lë Kovaçevskin të menaxhojë marrëdhëniet me partnerët qeveritarë, veçanërisht me Alternativën.

Mbrëmë lidershipi më i afërt i Alternativës është dashur të pozicionohet dhe të dalë me propozimet e veta pasi Kovaçevski dhe Taravari janë pajtuar programatikisht “90 për qind”. Nënkryetari i Kuvendit Husni Ismaili tha për “Sloboden Pechat” se në mbledhjen e partisë pret të diskutohet për hyrjen e mundshme të AA në Qeveri, presidenti Gashi të informojë për bisedimet me kryeministrin dhe nëse është ideja e Gashi ofron kompromis për ministrinë e shëndetësisë për shkak të pakënaqësisë, Kovaçevskit do ta zyrtarizojë nga ministri Bekim Sali. Kompromisi do të ishte që Alternativa të mbante ministrinë, por të zëvendësonte Saliun dhe ta zëvendësonte me Ismailin.

“Për momentin është vetëm një ide. “Sonte do të shohim nëse ajo ide do të jetë opsion i Alternativës”, na tha Ismaili.

Ai nuk dëshiron të paragjykojë nëse do të pranonte të propozohej si ministër i ri i Shëndetësisë.

“Nuk e kam menduar. Është një angazhim i madh. E di, sepse kam qenë ministre e Kulturës. Departamenti i shëndetësisë është i madh. Do të mendoj nëse oferta është serioze”, thotë Ismaili.

Alternativa nuk komenton nëse si kompromis i mundshëm, partia do të dalë zyrtarisht me një ofertë për të mbajtur Ministrinë e Shëndetësisë me një ministër të ri.

“Autoritetet partiake të Alternativës ende nuk kanë marrë një qëndrim përfundimtar në lidhje me zhvillimin aktual të situatës politike në Maqedoninë e Veriut. Kur kjo të ndodhë, qytetarët do të njoftohen menjëherë për të gjitha vendimet nga ana jonë”, tha Alternativa.

Një zyrtar i lartë i partisë së Gashit thotë se kjo do të jetë oferta e kompromisit dhe se nëse Kovaçevski e refuzon, ata do të largohen nga qeveria.

Kovaçevski, pas takimit me Taravarin, dhe para mbledhjes së Bordit Ekzekutiv (KB) të partisë, deklaroi se kanë pasur takime me Alternativën dhe se në ditët në vijim do të mbahen të reja për hyrjen eventuale të AA në Qeveria. Edhe pse OE i LSDM-së dha dritën jeshile për vazhdimin e bisedimeve për zgjerim të mundshëm të shumicës qeveritare, mbetet e hapur se si Kovaçevski do ta bindë Gashin që t'i thotë lamtumirë "shëndetit" dhe të qëndrojë në qeveri.

Dilema u hap me hyrjen e Aleancës, përshtypja e publikut është se Qeveria po “albanizohet”. Për këtë, Kovaçevski përsëriti se balanca etnike në Qeveri do të ruhet, me gjasë me një rotacion të portofoleve mes LSDM-së dhe BDI-së. LSDM po përpiqet t'i japë edhe një portofol Alternativës, sepse nuk mund të ketë tri ministri me tre deputetë, që do të nënkuptonte rinegociim të marrëveshjes për hyrjen e Alternativës në Qeveri.

Synimi është që Alternativa të mbetet në “Ilindenska”, përndryshe do të dëmtohet kapaciteti i koalicionit të LSDM-së me partitë e shqiptarëve, sepse do të krijohet përshtypja se socialdemokratët çdo vit ndjekin një partner qeveritar. Lidhur me propozimin e mundshëm kompromisi të Alternativës për ta mbajtur “shëndetin” me një ministër të ri, komentet nga LSDM janë se nuk bëhet fjalë për ministrin, por për dikasterin.

Tupançevski: Ndryshimi i shpejtë i ministrave nuk është zgjidhja më e mirë

Në Ministrinë e Drejtësisë nuk ka asnjë ngarkesë për mundësinë e paralajmëruar që pikërisht ai dikaster të jetë pjesë e rindërtimit për shkak të hyrjes së Aleancës për Shqiptarët në Qeveri, tha ministri i Drejtësisë Nikolla Tupançevski. Ai gjithashtu beson se nuk është i sigurt se ndryshimi i shpejtë i ministrave mund të sjellë ndryshime pozitive.

– Absolutisht që unë si ministër, por edhe Ministria e Drejtësisë nuk jemi të rënduar nga ky zhvillim i ngjarjeve. Nuk jam i sigurt se ndryshimi i shpejtë i ministrave është zgjidhja më e mirë, por definitivisht jo gjithçka varet nga Ministria e Drejtësisë - tha Tupancevski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës