"Mirëserdhe në shtëpi": Rusia feston përvjetorin e aneksimit të katër rajoneve të Ukrainës me një koncert në Moskë

Disa mijëra njerëz u mblodhën në Sheshin e Kuq të Moskës për të festuar përvjetorin e parë të aneksimit të katër rajoneve të Ukrainës që Rusia pretendon se i zotëron.

Turma mbante flamuj rusë dhe në skenën e koncertit u vendos slogani "Një komb, një familje, një Rusi", si dhe mbishkrimi "Donbass është Rusia e Re".

Në fund të shtatorit 2022, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi dokumentet që ratifikojnë aneksimin e rajoneve ukrainase të Donetsk dhe Luhansk (lindje), si dhe Zaporozhye dhe Kherson (në jug).

Menjëherë pas kësaj, Putin foli në një koncert festiv në Sheshin e Kuq, duke u thënë banorëve të atyre territoreve se ishin "të mirëpritur në shtëpi".

Më pas Putin vlerësoi se ato territore "u kthyen në atdheun e tyre historik".

Aneksimi i territorit ukrainas në Rusi ka shkaktuar dënim të ashpër nga autoritetet ukrainase dhe mbështetësit e tyre perëndimorë, të cilët e konsiderojnë aneksimin të paligjshëm.

Putin e shpalli 30 shtatorin si “ditën e bashkimit”. Putini nuk do të mbajë një fjalim në Sheshin e Kuq këtë vit, por prezantuesja tha: “Pikërisht një vit më parë fitoi drejtësia historike. Territoret ruse iu bashkuan Rusisë. Rusia nuk e braktis popullin e saj. Jemi një dhe i njëjti vend”, tha drejtuesi i festës para koncertit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës