Kërkesa për shkarkimin e Avokatit të Popullit është dërguar në Kuvendin e Serbisë

Foto Arkivi i Kupës së Botës

Kuvendit të Serbisë i është dërguar kërkesë për shkarkimin e Avokatit të Popullit Zoran Pashaliq, i akuzuar nga një grup punonjësish të atij institucioni shtetëror për mbrojtjen e qytetarëve, për shkak të mobingut, shkeljes së ligjit dhe sjelljes së pahijshme, raportojnë sot mediat e Beogradit. .

Në letër thuhet se me Pasaliçin në krye, institucioni është bllokuar dhe e akuzon për shpërdorim detyre, ai nuk pranon të komentojë. Pashaliq, ish-kryetar i Gjykatës së Lartë të Kundërvajtjeve dhe më pas kryetar i Gjykatës së Apelit për Kundërvajtje, u zgjodh Ombudsman në Parlamentin serb në vitin 2017 me propozimin e Partisë Progresive Serbe në pushtet dhe partnerëve të tyre të koalicionit, dhe u rizgjodh. në vitin 2023 për një mandat të ri tetëvjeçar.

Në letrën, në të cilën TV H1 ka pasur akses, nga përfaqësuesit kërkohet që “të verifikojnë pretendimet dhe të inicojnë procedurë për shkarkimin e Mbrojtësit të qytetarëve Zoran Pashaliq” dhe “t’i mohojnë legjitimitetin” si “të paligjshëm, joprofesional, të pakujdesshëm dhe të pakujdesshëm. i padenjë”.

Shtohet se bëhet fjalë për “sjelljen si person i armatosur, i prirur ndaj alkoolit, punësim në bazë të falsifikimit, shpenzimit të paligjshëm të fondeve buxhetore, kërcënimeve, poshtërimit dhe ofendimit të grave”, dhe se Pashaliq “fshihet pas detyrave të qytetarëve” Mbrojtësi".

Kjo nuk është hera e parë që punonjës të Avokatit të Popullit ankohen te kreu i këtij institucioni.

Në vitin 2021, Pashaliq u akuzua publikisht për shpërdorim detyre nga një punonjëse e vjetër e institucionit të Ombudsmanit, por ajo u tërhoq shpejt pasi humbi çështjen gjyqësore.

Publiku ekspert gjithashtu vëren se Pashaliq nuk ka folur apo nuk ka vepruar në shumë raste në të cilat është kuptuar se ka reaguar zyra e Avokatit të Popullit apo se ka reaguar për shkak të presionit në media.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës