Deri në fund të vitit, BE do të prodhojë 1,7 milionë granata në vit

Industria e mbrojtjes e vendeve të BE-së po rrit në mënyrë aktive prodhimin e municioneve dhe planifikon të arrijë numrin e predhave të lëshuara nga Rusia deri në vitin 2025.

Këtë e ka bërë të ditur Thierry Breton, Komisioneri Evropian për Industrinë e Mbrojtjes.

Ai foli për rritjen e shpejtë të prodhimit të municioneve artilerie, të cilat tashmë kanë tejkaluar vëllimin e prodhimit në Shtetet e Bashkuara.

“Ne kemi përshpejtuar prodhimin e municioneve. Në mars 2023, ne po prodhonim 500.000 granata në vit në Evropë dhe ishim tashmë më të mirë se amerikanët, të cilët prodhonin vetëm 300.000. Por që atëherë e kemi dyfishuar këtë kapacitet”, tha komisioneri.

Sipas Breton, Fondi Evropian i Mbrojtjes është kryesisht përgjegjës për rritjen e prodhimit dhe Evropa duhet të vazhdojë të armatoset në vitet e ardhshme.

Sipas zyrtarit, për shkak të rritjes së tensioneve me Moskën, BE-ja duhet të vazhdojë të rrisë blerjet e mbrojtjes në përputhje me kërcënimet e mundshme.

“Më 24 janar kemi pasur një kapacitet prodhimi prej një milion granata në vit. Deri në fund të vitit do të kemi një kapacitet prodhues prej 1,7 milionë, dhe deri në vitin 2025 duhet të arrijmë 2,5 milionë granata në vit. "Kapaciteti i prodhimit është i krahasueshëm me atë të Rusisë," tha Breton.

Rritja e kapaciteteve

Rheinmetall është një nga liderët në prodhimin e municioneve dhe lokomotivës së industrisë së armëve në Evropë.

Gjiganti gjerman i mbrojtjes planifikon të arrijë një shkallë prodhimi prej 700.000 copë municionesh në vit deri në fund të vitit 2024.

Megjithatë, këto sasi duhet të jenë vetëm një rezultat i përkohshëm në rrugën drejt prodhimit të një milioni në vitin 2027. Fabrikat e reja të kompanisë në ndërtim në Gjermani, Ukrainë dhe Lituani pritet të rrisin prodhimin.

Sipas Armin Paperger, CEO i Rheinmetall AG, pothuajse i gjithë municioni i kompanisë dërgohet aktualisht në Ukrainë.

Megjithatë, pengesa në prodhimin e predhave të artilerisë në BE mbetet logjistika dhe furnizimi me lëndë të parë për prodhimin e eksplozivëve dhe barutit.

Aktualisht, BE-ja është e angazhuar në mënyrë aktive në zëvendësimin e importit të kësaj nomenklature, pjesa më e madhe e së cilës vjen nga Kina.

Në veçanti, lideri evropian në prodhimin e eksplozivëve, kompania franceze Eurenko, investoi 500 milionë euro në prodhimin e pluhurit në fabrikat e saj në Evropë.

Kompania planifikon të rrisë vëllimin e prodhimit në 1800 ton në vit.

Në të njëjtën kohë, përballë mungesës së rëndë të eksplozivëve, Finlanda, së bashku me aleatët e saj, planifikon të ndërtojë urgjentisht një fabrikë TNT.

Ministri i vendit theksoi se ky është një projekt i përbashkët.

Çështja po shqyrtohet në dialog të ngushtë me vendet nordike dhe aleatët e tjerë. Për momentin nuk është marrë një vendim përfundimtar se ku do të ndërtohet fabrika e re.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës