Dimovski e di se kush në ANB është përgjegjës për Onishchenkon, por nuk e di nëse ka qenë gabim apo qëllim.

Viktor Dimovski, Drejtor i ANB / Foto: Arkivi i Shtypit të Lirë

Mosdhënia e pëlqimit për t'i dhënë shtetësi maqedonase ukrainasit kontrovers Oleksandr Onishchenko është bërë në Departamentin e Komunikimit me Partnerët Strategjikë në Agjencinë e Sigurisë Kombëtare, ka zbuluar drejtori i Agjencisë së Sigurisë Kombëtare në raportin e sotëm në Kuvend. Viktor Dimovski. Biznesmeni ukrainas-rus me urdhër në Ukrainë dhe nën sanksionet e SHBA-së, ka kaluar përmes inteligjencës maqedonase dhe ka marrë pasaportën maqedonase me vendim të qeverisë.

“Kur hymë për të analizuar, konstatuam se ky nivel, i cili duhet të kishte bërë një konsultim ndërkombëtar me partnerët brenda NATO-s, bëri një miratim, por firmosi që nuk ka rrezik sigurie pa bërë hapin e fundit, pra konsultimin me partnerët. në kuadër të NATO-s”, tha Dimovski pas seancës së komisionit parlamentar që mbikëqyr punën e Agjencisë për Siguri Kombëtare dhe Agjencisë për Inteligjencë.

Ai shpjegoi se kur dikush aplikon për shtetësi maqedonase, ajo kalon nëpër departamentet e kundërzbulimit, për të luftuar terrorizmin dhe ekstremizmin e dhunshëm dhe për të mbrojtur interesat jetike ekonomike. Kur bëhet fjalë për një aplikant nga një vend që nuk është anëtar i NATO-s, kërkesa shkon edhe në sektorin e katërt, për bashkëpunim strategjik, i cili duhet të bëjë kontrolle në bazë të të dhënave të veta dhe në bazë të komunikimit me partnerët strategjikë në NATO. Përgjegjësia është në atë sektor.

“Duhet të përcaktojmë nëse është lëshim apo qëllim, apo nëse bëhet fjalë për ndonjë lloj interesi fitimprurës, asgjë nga këto nuk përjashtohet dhe interesi im i parë është ta zbuloj”, shtoi Dimovski.

Ai nuk zbuloi se çfarë përgjegjësie do të përballej "personi dhe ndoshta të tjerët të përfshirë", por tha se ishte e mundur që ajo të përfundonte me "disciplinore, penale apo ndonjë përgjegjësi".

Oligarku Oleksandr Onishchenko në Spanjë ka uruar nënshtetësinë maqedonase dhe kontakti i tij me Federatën e Kuajve ka qenë Luka Zalozhnik.

President Stevo Pendarovski, mbrëmë në një paraqitje të ftuar në TV24, ai tha se tashmë është duke u zhvilluar një hetim në ANB.

Të gjithë zyrtarët e qeverisë, përfshirë ministrin e brendshëm Oliver Spasovski dhe Kryeministri Dimitar Kovaçevski Këto ditë kanë shmangur komentet për pasojat e mundshme ndërkombëtare nga një veprim i tillë, por Pendarovski dje zbuluar se "ka pasur një reagim nga Amerika" për "si mund të ndodhë kjo".

Oligarku Oleksandr Onishchenko në Spanjë ka uruar nënshtetësinë maqedonase dhe kontakti i tij me Federatën e Kuajve ka qenë Luka Zalozhnik.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës