Dimkovski MVP, katër maqedonas në përbërjen ideale të kampionatit EHF në Riga

Kadetët maqedonas të hendbollit dominuan kampionatin EHF në Riga, Letoni/Foto: facebook.com/rfmofficial

Kombëtarja kadete e Maqedonisë (U18) ishte më e mira në kampionatin EHF që u mbajt në Riga., Letonia pas një lufte të madhe dhe fitores ndaj Zvicrës në finale.

Se të zgjedhurit e përzgjedhësit Rade Stojanoviq ishin fjalime dominuese dhe fakti që Tomislav Dimkovski u shpall lojtari më i dobishëm i turneut, MVP, dhe tre lojtarë të tjerë nga përzgjedhja jonë u gjendën në përbërjen ideale të kampionatit.

Ata janë krahu i majtë Mihael Totic, portieri David Brestovac dhe anësori i djathtë Aleksandar Petkovski.

Me fitimin e titullit, sigurohet një paraqitje në Kampionatin Botëror të Kadetëve në 2023 dhe Kampionatin Evropian të të rinjve në 2024.

Dimkovski, mbrojtësi i ri i T. Prolet ishte i shkëlqyer gjatë gjithë turneut, dhe veçanërisht shkëlqeu në finale, kur shënoi shtatë gola kundër Zvicrës.

Video e ditës