Dimitrov nga Athina: Me Marrëveshjen e Prespës i treguam Evropës se mund t'i zgjidhim problemet

Nuk isha i kënaqur dhe i lumtur të jetoja në një rajon që njihet në Evropë dhe në botë si një rajon me shumë probleme dhe shumë pak zgjidhje. Prandaj mendoj se është e rëndësishme t'i tregojmë Evropës se ne mund t'i zgjidhim problemet, dhe këtë e bëmë me Marrëveshjen e Prespës, tha ish-ministri i Punëve të Jashtme Nikola Dimitrov në një panel diskutimi në konferencën ndërkombëtare për paqe dhe zhvillim të qëndrueshëm.

Dimitrov iu referua se si do të trajtohet Marrëveshja e Prespës në Maqedoni dhe Greqi kur në pushtet janë partitë që ishin kundër asaj marrëveshje, duke vlerësuar se qeveria e ardhshme në Maqedoni fillimisht do të fajësojë qeverinë e mëparshme për marrëveshjen, por do të thonë se janë përgjegjëse. liderët dhe se ata do ta respektojnë marrëveshjen.

“Në afat të gjatë, ne duhet të shmangim një “luftë akuzash reciproke” mes Athinës dhe Shkupit se kush e respekton ose nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës. Sot të dyja palët nuk janë të lumtura, që ndoshta është një kompromis i mirë dhe duhet të ndërtojmë miqësi, jo vetëm në aspektin ekonomik, por edhe në atë kulturor, arsimor dhe në çdo kuptim tjetër”, tha Dimitrov.

Dimitrov para të pranishmëve ndau edhe momente personale nga periudha e nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës.

“Kam pasur një situatë që në një ditë më kanë quajtur tradhtar nga disa, madje kam pasur edhe kërcënime ndaj meje personalisht dhe ndaj familjes sime dhe të tjerë më kanë thënë se jam hero. Në një situatë të tillë duhet të jeni të qëndrueshëm, të përkushtuar dhe të guximshëm. Pa mbështetjen e liderëve nuk do të ishte e mundur, por siç thashë në një fjalim pak kohë pas nënshkrimit të Marrëveshjes, problemi me një ministër të jashtëm është se kur bën gjërat që janë të drejta, kryeministri merr kredi, por kur gabon fajin e ke ty”, theksoi ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës