Dimitrijevic bashkë me Yllin e Kuq dhe Partizanin në Euroligë!?

Nenad Dimitrijevic mbron ngjyrat e klubit spanjoll Valencia / Foto: kfsm.mk

Megjithëse njeriu i parë i Euroligës, Jordi Bertomeu kohët e fundit tha se dy klube nga ABA League do ta kenë të vështirë të luajnë garën më elitare të basketbollit, të martën u shfaqën informacione të reja që thonë se është e mundur dhe Ylli i Kuq dhe Partizani për të luajtur në elitë.

Këtë e ka bërë të ditur Aris Barkas, redaktori i portalit “Eurohups”, një ditë para mbledhjes së aksionarëve në Euroligë të planifikuar për të mërkurën.

Dhe gjithashtu mes dy gjigantëve serbë është Valencia spanjolle e reprezentuesit maqedonas Nenad Dimitrijevic që aplikoi për të luajtur në Euroligë.

“Me Yllin e Kuq dhe Partizanin në finalen e ABA Ligës është thuajse e sigurt që tre vendet e fundit në Euroligë do t’i shkojnë klubeve serbe dhe Valencias”, ka shkruar Barkas, i cili është gazetari më me ndikim në lojën nën rrathë.

Si kujtesë, seria e fundit ABA League do të nisë të premten dhe kampioni në kompeticionin rajonal do të garantojë një vend në Euroligë, ndërsa shansi për një tjetër klub serb erdhi pas informacioneve se Bursa do ta anulojë ftesën për pamundësinë e një buxheti prej shtatë milionë eurosh.

Nëse konfirmohet se Ylli i Kuq, Partizani dhe Valencia do të jenë pjesë e Euroligës sezonin e ardhshëm, ata do të bashkohen me Real Madrid, Barcelona, ​​Baskonia, Maccabi, Olympiacos, Panathinaikos, Fenerbahce, Anadolu Efes, Olympia Milan, Ba Zalgiris, Aswell. , Virtus dhe Monako.

Video e ditës