Dimitrievski nga Prilepi: Maqedonisë i duhet një opsion i tretë dhe një president nga populli

Maksim Dimitrievski, fushata Foto: Facebook Dimitrievski

Ne avokohemi që të ndryshohen të gjitha gjërat thelbësore, sepse Maqedonia ka 30 vjet në një rrjedhë rrethore nga dy partitë e mëdha me një popull edhe më të varfër dhe një elitë politike që shpenzon paratë e qytetarëve. Na duhet një opsion i tretë dhe një president nga populli që do të punojë për popullin, tha sonte para turmës Maksim Dimitrievski, kandidati për president të Lëvizjes ZNAM-Za nasha Maqedoni. Dimitrievski mesazhet i ka dërguar nga qendra e Prilepit, para rrafshnaltës pranë Sahatit të qytetit.

- Ne mbrojmë ndryshimin e të gjitha proceseve thelbësore. Është e palejueshme që Maqedonia të jetë një shtet multietnik siç e quajnë disa. Maqedonia duhet të ndërtojë një shoqëri multietnike të popullit maqedonas dhe të gjithë qytetarëve që jetojnë në të, duke përfshirë: shqiptarët, turqit, romët, vllehët, serbët, boshnjakët dhe të gjithë të tjerët. Në këtë vend ka vend për të gjithë, por duhet ditur: nëse ky vend dhe pavarësia e tij do të vareshin nga dëshirat e të gjithëve rreth nesh, ne nuk do të kishim sot vendin tonë dhe të pavarur. Në 30 vitet e fundit çdo gjë është prishur me ekskavator dhe asgjë e re nuk është krijuar. Ata po ndryshojnë njëri-tjetrin, të rinjtë po ikin, Maqedonia po plaket dhe ne nuk kemi asnjë ide dhe asnjë mundësi për zhvillim të mëtejshëm. Prandaj mendoj se ishte e nevojshme të formohet një lëvizje e re nga qytetarët, siç është Lëvizja ZNAM, tha Dimitrievski.

Për Dimitrievskin, këto zgjedhje janë thelbësore se ku, si dhe në çfarë mënyre do të lëvizë Maqedonia, nëse do të mbetemi tonën apo do të shitet ajo që ka mbetur nga Maqedonia. Dimitrieski tha se si baba i kombit nuk do të lejojë që maqedonasit të jenë qytetarë të dorës së dytë.

- Nuk dua dhe kurrë nuk do të lejoj që nga pozita e babait të kombit dhe presidentit të Maqedonisë, maqedonasit të jenë qytetar i rendit të dytë në vendin e tij. Por aq më pak do të lejoj dikë nga BDI apo dikush tjetër që t'i përdorë si varëse subjektet politike nga pushteti maqedonas dhe në çdo moment të bëjë pazar për interesat e tyre të lidhura ngushtë me partinë dhe të shkelë çdo ditë interesat kombëtare dhe shtetërore. bazë. Unë nuk dua t'i paguaj taksat shtetit dhe të shikoj Artan Grubin duke luajtur futboll në zyrën e tij në qeverinë paralele që ka formuar në Shkup, ndërsa e gjithë qeveria dhe opozita heshtin. Dhe nuk dua të shoh se si në ato zyra shtetërore që financohen nga paratë tona, këndohen këngët e zotit Ahmeti, i cili si eminencë gri qeveris Maqedoninë. Unë jam këtu dhe vihem plotësisht në dispozicion, së bashku me ju, sepse Maqedonia ka nevojë për një president që vjen nga qytetarët, i cili do të punojë për qytetarët dhe do t'u shërbejë qytetarëve, tha Dimitrievski.

Ai urdhëroi fqinjët të ndalonin shantazhet dhe bllokimin e rrugës drejt BE-së.

- Nuk dua të dorëzohem para presioneve, shantazheve, kërcënimeve, duke përdorur pozicionin tim për anëtarësim në Bashkimin Evropian për të bllokuar rrugën e Maqedonisë së vogël. Dhe siç u pëlqen të na quajnë vëllezër, le ta vërtetojnë dhe të zhbllokojnë procesin tonë. Përndryshe, historia përsëritet. Dhe ne maqedonasit do të bashkohemi dhe do të vetëorganizohemi. Sepse nuk ka asgjë tjetër. Kanë mjaftuar ndasitë e patriotëve dhe tradhtarëve, tha sonte para turmës kandidati për president nga Lëvizja “ZNAM”, Maksim Dimitrievski.

Dimitrievski gjatë ditës iu drejtua edhe qytetarëve të Kërçovës dhe pati takime me banorët e Krivogastanit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës