Dimitrievski i çmendi yjet e Barcelonës, për të tretën ndeshje radhazi nuk mund t'i jepnin gol.

Stole Dimitrievski zbuti edhe një herë yjet e Barcelonës/foto: EPA-EFE/ANDREU DALMAU

Portieri i kombëtares së Maqedonisë, Stole Dimitrievski, me shfaqjen e tij prishi debutimin e yjeve shumë të paguar të Barcelonës në La Liga, duke mos lejuar që rrjeta e tij të lëkundet.

Në raundin e parë të sezonit të ri në La Liga, Barcelona, ​​e cila në afatin kalimtar të verës shpenzoi 153 milionë euro për Robert Lewandowski, Rafinha dhe Gilles Kunde (ende të pa regjistruar për të luajtur) në Camp Nou luajti 0:0 kundër Rayo. Vallecano falë Dimitrievskit, i cili bëri mrekulli në portë.

Kjo është ndeshja e tretë radhazi në të cilën Dimitrievski arrin të ruajë portën e pastër në duelet me Barcelonën.

Barcelona ka gjuajtur deri në 21 goditje drejt portës së Dimitrievskit, por vetëm gjashtë është dashur të ndërhyjë nga portieri ynë përfaqësues, ndërsa në anën e kundërt lojtarët e Rajos kanë gjuajtur vetëm dy goditje drejt portës së Ter Stegenit.

Përkundër edicionit të shkëlqyer, Dimitrievski pati fat edhe pasi Barcelonës iu anuluan dy gola për shkak të pozicionit jashtë loje dhe e njëjta gjë ndodhi me lojtarët e Rayos në momentet e fundit të ndeshjes.

Video e ditës