Dimitrievski: Të parandalojmë korrupsionin dhe të rivendosim drejtësinë

Maxim Dimitrievski/Foto: Facebook

Duhet të ndalojmë korrupsionin, duhet të rivendosim drejtësinë. Ne në Maqedoni kemi gjykata dhe gjykatës, nuk kemi drejtësi. Kemi prokurori dhe prokurorë, dhe ndjekje vetëm për ata që sfidojnë pushtetin, tha sonte Maksim Dimitrievski, kandidati për president të Lëvizjes ZNAM, Za nasha Maqedoni në Kavadar.

- Nga pozicioni i presidentit të ardhshëm të vendit, ai tha se në njëqind ditët e para do të propozojë një strategji për të luftuar korrupsionin dhe krimin. Por sidomos për luftën kundër krimit politik sepse, siç theksoi, krimi dhe korrupsioni kryesor është pikërisht në politikë. Populli është forcë, theksoi ai, dhe partitë ekzistojnë për popullin dhe kur bëhen popullore, populli i thotë “jo”.

Prandaj ai bëri thirrje për bashkim të popullit dhe dërgoi mesazh se është e mundur.

Dimitrievski iu referua programit të tyre "Manifesti për Maqedoninë", kritikoi mënyrën se si kanë shkuar punët në tridhjetë vitet e fundit, foli për ndryshimet e vlerave shoqërore dhe paralajmëroi ndryshime.

- Masa këtu do të thotë se jemi në rrugën e duhur, theksoi ai, duke nënvizuar se duhet të krijohen kushtet për një hyrje dinjitoze në Evropë, për të kthyer ata që ikën.

Dimitrievski kritikoi organizimin e dobët të gjërave në vend që ka gjithçka, shumë përparësi. Ai shpalli të drejta të barabarta, por edhe obligime për të gjithë, ishte i vendosur se Maqedonia është Republikë dhe e tillë do të mbetet. Këto zgjedhje, tha ai, janë momenti thelbësor. Tani është momenti. Për të dalë masivisht në zgjedhje.

Qëllimi ynë, shtoi ai, është ta shndërrojmë Maqedoninë në një shtet të vetë-qëndrueshëm. Një shtet që do të jetë i tij. Qytetarët, nënvizoi ai, meritojnë një jetë më të bukur dhe më dinjitoze.

“Të shkojmë masivisht në zgjedhjet e 24 prillit dhe të japim mbështetjen tonë, ku janë qytetarët, dhe qytetarët janë me ZNAM, për Maqedoninë tonë, dhe unë si president i Maqedonisë do të jap maksimumin për të gjithë dhe do të jem kryetar i të gjithëve, tha ai nga Kavadari.

Dimitrievski premton mbështetje për prodhuesit e verës

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës