Diana Ivanoska përgatiti mini ëmbëlsira cheesecake me luleshtrydhe dhe çokollatë të bardhë

Diana Ivanoska
Diana Ivanoska / Foto: Instagram

Jeta mund të jetë vërtet jashtëzakonisht e shijshme, dhe kjo e vërteton këtë Diana Ivanoska nga Tetova, e cila me talentin e saj për ndërthurjen e shijeve na çon në një udhëtim të jashtëzakonshëm gastronomik.

Ivanoska është pas profilit në Instagram "Dash of Spice“Dhe zbulon sekretet e vogla të krijimit të magjisë nga shijet. Ajo ka ndarë recetat e saj me ndjekësit dhe miqtë e saj që nga fillimi i pandemisë.

“Më pëlqen çdo pjesë e procesit, por më pëlqen të fotografoj ushqimin më shumë”, tregon Diana.

Sot ajo ndan mini ëmbëlsira cheesecake me luleshtrydhe dhe çokollatë të bardhë.

“Ëmbëlsirë e shpejtë dhe e shijshme për çdo rast. Krem djathi dhe kremi i ëmbël i kombinuar me luleshtrydhe dhe çokollatë të bardhë janë një përzierje perfekte. “Përgatitet shumë shpejt, pjesa më e vështirë është të presësh që të vendoset në frigorifer”, tha ajo.

Diana Ivanoska
Diana Ivanoska / Foto: Instagram

Përbërësit e nevojshëm:

Për lëvoren:
- 200 g biskota të grimcuara (unë përdor plazma)
- 100 g gjalpë të shkrirë
Për pjesën kremoze:
- 300 gr krem ​​djathi
- 110 g sheqer
- 300 ml salcë kosi e ëmbël (hope)
- 1 qese xhelatinë
- 4 lugë ujë (për xhelatinë)
- 20 g luleshtrydhe ose mjedra (gjithsesi të freskëta ose të ngrira)
- 150 g çokollatë të bardhë
- salcë kosi e ëmbël për dekorim (plotësisht sipas dëshirës)
* Nga kjo sasi mora 6 mini ëmbëlsira cheesecake në kallëp silikoni dhe një në kallëp klasik 20 cm.

Diana Ivanoska
Diana Ivanoska / Foto: Instagram

përgatitja:

Në një enë përziejmë biskotat dhe gjalpin e shkrirë. Do të merrni një përzierje të ngjashme me rërën e lagësht. Masën e shtrijmë në kallëpe dhe e shtrijmë bukur në fund. Shkrini çokollatën. Përzieni xhelatinën me ujin e ftohtë dhe lëreni të fryhet për rreth 10 minuta. Më pas e shkrini në zjarr të ulët, nuk duhet të vlojë, thjesht të shkrihet. Rrihni kremin e djathit me sheqerin. Shtoni xhelatinën, çokollatën dhe ajkën e ëmbël. Përziejini për 5 minuta. Luleshtrydhet i përziejmë shkurt ose i presim. I shtoni në masë dhe përziejini butësisht por jo plotësisht, lërini të mbeten pjesët e bardha. Përhapeni masën në bazën e biskotave. Lëmoni sipërfaqen dhe vendoseni në frigorifer për disa orë që të forcohet. Nëse bëni ëmbëlsira të vogla cheesecake në një kallëp silikoni, vendosini në ngrirje, janë më të lehta për t'u nxjerrë. Nëse e bëni në tepsi ose kallëp, mjafton të qëndroni në frigorifer. Dekoroni (sipas dëshirës) me krem ​​pana, luleshtrydhe, sipër. Kënaquni.

Video e ditës