Vajza nga Rusia që vizatoi një karikaturë kundër luftës u dërgua në një jetimore

Foto: Twitter

Vizatimi i 12-vjeçares ruse Masha Moskayova nga prilli 2022, kundërshtimi i agresionit rus kundër Ukrainës është bërë mjaft i popullarizuar muajt e fundit. Shkolla e saj thirri policinë pasi pa vizatimin e Mashës.

"Policia filloi të hetojë rrjetet sociale të babait Alexei dhe i tha se ai e rriti vajzën e tij në mënyrë të keqe," tha këshilltarja e qytetit të qytetit rus të Yefremov, Olga Podolskaya.

Babai i Mashës, Alexei, u gjobit me 32.000 rubla (rreth 415 dollarë) për diskreditimin e forcave të armatosura ruse. Ndaj tij ka nisur procedimi penal pak javë më parë.

Alexey tani përballet me burgim të mundshëm. Ai aktualisht është në arrest shtëpiak në Efremov dhe vajza e tij Masha është dërguar përkohësisht në shtëpinë e fëmijëve. Alexei nuk u lejua të fliste me të as në telefon. "Askush nuk e ka parë Mashën që nga 1 Marsi, megjithë përpjekjet tona për të hyrë në jetimore dhe për të zbuluar se si është ajo," shkruan Olga Podolskaya.

“Autoritetet ruse duan që të gjithë të ndjekin vijën. Askush nuk duhet të ketë mendimin e vet. Nëse nuk jeni dakord me atë që mendon dikush, mos i lexoni postimet e tyre në rrjetet sociale. Por mos e vendosni atë person në arrest shtëpie. dhe fëmijën e tyre në një jetimore”, thotë ajo.

Sipas rregullave të arrestit shtëpiak, Alexey lejohet të kontaktojë vetëm me avokatin, hetuesin dhe shërbimin e burgut. Avokati i solli atij ushqime dhe pije që aktivistët vendas i kishin blerë më parë Alexey.

“Ai është shumë i shqetësuar sepse vajza e tij nuk është me të. Gjithçka në apartament e kujton atë. Ai është i shqetësuar për atë që mund të ndodhë me të”, thotë Vladimir.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës