Nëntë peshkatarë janë zhdukur në det pranë Koresë së Jugut pasi varka e tyre u përmbys

EPA-EFE / YANNIS KOLESIDIS

Anijet dhe avionët e rojes bregdetare të Koresë së Jugut po kërkojnë për nëntë peshkatarë që u zhdukën pasi varka e tyre u përmbys në brigjet jugperëndimore të vendit.

Pas aksidentit, i cili ndodhi mbrëmë pranë ishullit Debichi, tre anëtarë të ekuipazhit u shpëtuan nga një anije tregtare që ishte afër, tha roja bregdetare e qytetit jugperëndimor të Mokpo.

Të mbijetuarit thanë se motori i anijes u mbush me ujë shumë shpejt dhe më pas anija 24 tonëshe u përmbys.

Mediat amerikane cituan Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe Sigurisë të thoshte se shtatë nga të zhdukurit janë shtetas të Koresë së Jugut dhe dy të tjerët janë të huaj, por nuk specifikuan kombësitë e tyre.

Sot, më shumë se 30 anije të rojes bregdetare dhe të paktën tetë avionë janë përfshirë në mënyrë aktive në kërkimin e të zhdukurve.

Presidenti i Koresë së Jugut Yun Suk-Yol u kërkoi autoriteteve të mobilizojnë "të gjitha burimet e disponueshme" për të zgjeruar kërkimin, si dhe për të ofruar mbështetje për familjet e peshkatarëve të zhdukur, tha zyra e tij.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës