Imazhi i detajuar satelitor zbulon dronin sekret të marinës amerikane

Një prototip i ri i automjetit nënujor pa pilot, i njohur si Manta Ray, u pa së fundmi i ankoruar në bazën detare Port Hueneme në Kaliforni.

Një imazh aktual i Google Earth i Port Hueneme tregon prototipin, duke theksuar gatishmërinë e tij për teste dhe vendosje.

Manta Ray merr frymëzim nga emri i tij, një peshk me trup në formë diamanti dhe krahë si krahë.

Ky prototip është një aeroplan ekstra i madh i aftë për të kryer misione afatgjata pa pasur nevojë për mbështetje njerëzore ose mirëmbajtje në bord.

Dizajni i tij e lejon atë të ankorohet në shtratin e detit dhe të hyjë në një modalitet letargji me fuqi të ulët, duke kursyer energji kur nuk është në përdorim aktiv.

Agjencia e Projekteve të Kërkimit të Avancuar të Mbrojtjes filloi programin Manta Ray në 2020 për të përmirësuar dizajnin e automjeteve nënujore.

Programi fokusohet në rritjen e kapacitetit të ngarkesës dhe efikasitetit të energjisë.

Prototipi Manta Ray i Northrop Grumman integron disa veçori inovative për të krijuar befasi strategjike në operacionet nënujore.

Atributet kryesore përfshijnë: autonominë, ngarkesën, efikasitetin e energjisë, modularitetin.

Manta Ray përshtatet në pesë kontejnerë standarde të transportit, duke lejuar transportin global dhe vendosjen e shpejtë.

Aftësitë e tij të avancuara pritet të përmirësojnë operacionet strategjike detare, duke ofruar një zgjidhje të gjithanshme dhe efikase në energji për misionet e zgjatura nënujore.

Aftësia e Manta Ray për të operuar në mënyrë autonome dhe për të mbështetur nivele të ndryshme të ngarkesës e pozicionon atë si një aset të vlefshëm për operacionet e ardhshme detare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës