Despotovski: Dorëheqja e Kovaçevskit është hap i vonuar, pres dorëheqje nga e gjithë lidershipi i LSDM-së

Jovan Despotovski - Drejtor i TIRZ / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Jovan Despotovski, drejtor aktual i TIRZ-së dhe deputet i LSDM-së, dje nga media ka mësuar për dorëheqjen e Dimitar Kovaçevskit nga pozita udhëheqëse në LSDM dhe e konsideron atë një hap të vonuar, por ende në drejtimin e duhur.

“Si deputet i LSDM-së dje mora informacion se kryetari i partisë ka dhënë dorëheqje, që është një hap i vonuar, por një hap në drejtimin e duhur. Duhet të ndodhte shumë më herët. Pres që ky hap të ndiqet nga të gjithë anëtarët e tjerë të kryesisë së partisë në mënyrë që ajo të kalojë menjëherë në pjesën e diskutimit të hapur se cilat janë arsyet e këtij rezultati, një debakli katastrofik. Fakti është se numri i votave është në një minimum historik, për fat të keq. Duhet të shohim se si do të veprohet”, tha Despotovski në emisionin “Studio 10” në TV24.

Partia tani përballet me sfidën e konsolidimit dhe pozicionimit në Kuvend si parti serioze opozitare.

“Duhet t'i lejojmë vetes të flasim për gjëra pozitive në gjithë këtë situatë për LSDM-në. Ajo që jep shpresë nëse jemi mjaft të mençur dhe të virtytshëm në këtë periudhë është të ecim përpara dhe të bëhemi sërish forcë politike në vend. Një nga të mirat e gjithë situatës është se LSDM mbeti një nga partitë më të mëdha politike në vend edhe pas këtyre zgjedhjeve. Fakti është se për nga numri i votave jemi përpara partisë politike BDI. Është e rëndësishme që LSDM-ja të pozicionohet si parti serioze udhëheqëse opozitare. Nëse bazohemi në parime, vlera dhe politika që duhet t'i paraqesim sërish para qytetarëve dhe t'i inkurajojmë ata të na dëgjojnë dhe më pas të rivendosin besimin. Duhet të fitojmë vendin tonë”, tha drejtori i TIRZ-it, Jovan Despotovski dhe anëtar i kryesisë së LSDM-së në Studion 10 të Televizionit 24.

Pas dorëheqjes së Zoran Zaevit nga pozita udhëheqëse në LSDM, Despotovski ishte kandidat për kryetar të partisë, ndërsa pas dorëheqjes së djeshme të Kovaçevskit, mund të rihyhet në garë për kryetar të kësaj partie.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës