Organizatat e krahut të djathtë në Gjermani u ndaluan për përhapjen e ideologjisë naziste

Policia Gjermani / Foto EPA-EFE / CLEMENS BILAN

Autoritetet gjermane bastisën dhjetëra vende në të gjithë vendin sot pasi Ministrja e Brendshme Nancy Feser ndaloi një grup ekstremist të krahut të djathtë të akuzuar për përhapjen e ideologjisë naziste.

Herët në mëngjes sot janë kontrolluar selia e grupit “Artgemeinschaft”, si dhe 26 shtëpi të 39 anëtarëve të kësaj organizate në 12 shtete federale, njoftoi Ministria e Punëve të Brendshme.

“Kjo është një tjetër goditje e rëndë për ekstremizmin e djathtë dhe zjarrvënësit ideologjikë që vazhdojnë të përhapin ideologjinë naziste edhe sot. "Ky grup ekstremist i krahut të djathtë është përpjekur të rekrutojë armiq të rinj të Kushtetutës me indoktrinimin e tij të neveritshëm të fëmijëve dhe të rinjve," tha Feser.

Autoritetet gjermane këtë muaj ndaluan një grup tjetër neo-nazist, Hammerskins Deutschland, me rrënjë në SHBA. Pas një hetimi në bashkëpunim me zyrtarët amerikanë që zgjati më shumë se një vit, policia gjermane bastisi shtëpitë e 28 anëtarëve të grupit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës