Dhjetë qytetet më të shtrenjta në botë

Singapori dhe Cyrihu janë qytetet më të shtrenjta në botë këtë vit, Economist Intelligence Unit (EIU), krahu kërkimor dhe analitik i Grupit Economist, i gjetur në një anketë globale të kostos së jetesës të publikuar këtë javë.

Singapori ruajti pozicionin e tij si qyteti më i shtrenjtë në botë për të nëntën herë në 11 vjet, ka kostot më të larta të transportit në botë dhe është gjithashtu një nga më të shtrenjtit për rroba, ushqime dhe alkool, zbuloi sondazhi.

Cyrihu u ngjit nga vendi i gjashtë në të barabartë me Singaporin për shkak të rritjes së çmimeve për ushqimet, produktet shtëpiake dhe ato të kohës së lirë, si dhe franga zvicerane. Nju Jorku ra në vendin e tretë, i barabartë me Gjenevën, ndërsa Hong Kongu ishte i pesti.

Parisi, Kopenhaga, Los Anxhelosi, San Francisko dhe Tel Avivi përfunduan dhjetëshen e parë. Sondazhi u krye përpara përshkallëzimit të armiqësive të muajit të kaluar në Gaza, thuhet në raport.

Europa perëndimore dominon

Evropa Perëndimore përbën katër nga dhjetë qytetet më të shtrenjta për shkak të inflacionit të lartë, veçanërisht për ushqim dhe veshje, zbuloi sondazhi. Qytetet më të mëdha të Rusisë, Moska dhe Shën Petersburg, ranë në renditje për shkak të sanksioneve të lidhura me Ukrainën dhe kursit të këmbimit të rublës.

Rajoni duhet të rritet më shpejt

Hulumtimi analizoi çmimet e më shumë se 200 mallrave dhe shërbimeve në 173 qytete të mëdha. Mesatarisht, çmimet në të gjitha kategoritë u rritën me 7,4% nga viti në vit në monedhën vendase, zbuloi sondazhi. Kjo ishte nën kërcimin rekord prej 8,1% të parë vitin e kaluar, por dukshëm më i lartë se në pesë vitet e mëparshme. Çmimet e shërbimeve duket se janë rritur me ritmin më të ngadaltë në shumicën e qyteteve gjatë vitit të kaluar, ndërsa çmimet e ushqimeve kanë shënuar rritjen më të madhe.

Kështu dukej vitin e kaluar:

 

Nju Jork (SHBA)
Singapor (Singapori)
Tel Aviv (Izrael)
Hong Kong (Kinë)
Los Anxhelos (SHBA)
Cyrih (Zvicër)
Gjenevë (Zvicër)
San Francisko (SHBA)
Paris, Francë)
Kopenhagë (Danimarkë)

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës