Dhjetra juristë në gjyqin e Trump nuk u zgjodhën për shkak të njëanshmërisë

Gjykatësi në gjyqin për ryshfet kundër Donald Trump shkarkoi dhjetëra juristë të mundshëm të cilët thanë se nuk mund të vendosnin në mënyrë të paanshme nëse ish-presidenti amerikan ishte fajtor apo i pafajshëm.

Në ditën e parë të gjyqit historik kundër ish-presidentit, gjyqtari Juan Mercan u tha njëqind juristëve të mundshëm se ata duhet të lënë mënjanë çdo paragjykim apo pikëpamje personale për të pandehurin ose çështjen, përfshirë "orientimin politik".

Të paktën 50 u pushuan nga puna pasi thanë se nuk mund të ishin të paanshëm në gjyqin e Trump. Ata që thanë se nuk mund ta kryenin atë detyrë për arsye të tjera gjithashtu u larguan nga gjyqi. Avokatët e të dyja palëve do të përpiqen të zgjedhin dymbëdhjetë anëtarë të jurisë dhe gjashtë zëvendësues në atë që ka të ngjarë të jetë e vetmja çështje penale me të cilën përballet Trump përpara zgjedhjeve të 5 nëntorit.

Përzgjedhja e jurisë nga banorët e Manhatanit kryesisht demokratik mund të zgjasë disa ditë, e ndjekur nga deklaratat hapëse dhe deklaratat e dëshmitarëve. Merchan tha se për ta dënuar atë, juristët duhet ta shpallin Trumpin fajtor "përtej një dyshimi të arsyeshëm", jo se ai është "ndoshta" fajtor. Një bindje nuk do ta pengonte Trump të bëhej president, por gjysma e votuesve të pavarur dhe një në katër republikanë thonë se nuk do të votojnë për të nëse ai dënohet, sipas sondazheve të Reuters dhe Ipsos.

Nga rruga, Trump akuzohet për falsifikim të raporteve të biznesit për të mbuluar një pagesë për yllin porno Stormy Daniels pak para zgjedhjeve të 2016. Prokurorët kanë njoftuar se do të fokusohen në asetet financiare që Trump i dha ish-bashkëpunëtorit të tij Michael Cohen, i cili pretendon se i dha 130.000 dollarë Daniels në mënyrë që ta heshtte atë për lidhjen e saj të dyshuar me Trump. Sipas Prokurorisë, ishte një tentativë për të ndikuar ilegalisht në zgjedhjet e vitit 2016. Pagesa të tilla nuk janë të paligjshme në Shtetet e Bashkuara, por prokurorët thonë se Trump kreu një krim duke regjistruar në mënyrë të gabuar kompensimin e Cohen si shpenzime ligjore. Trump është akuzuar për gjithsej 34 akuza për falsifikim të shkallës së parë të të dhënave të biznesit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës