Dermatologët shpjegojnë: Si të trajtojmë siç duhet pickimin e insekteve

insektet
Foto: Profimedia

Gjatë muajve të ngrohtë përballemi me pickime nga insekte të ndryshme, të cilat mund të jenë vërtet të bezdisshme. Dermatologët shpjegojnë se çfarë mund të përdorni për të lehtësuar skuqjen, kruajtjen dhe shqetësimin dhe çfarë duhet të shmangni.

“Kur një insekt kafshon lëkurën tonë, ai injekton një sasi të vogël pështymë dhe kjo shkakton një përgjigje imune. Histamina, një kimikat që shkakton inflamacion dhe kruajtje, lëshohet si një sinjal për trupin për të dërguar qelizat e bardha të gjakut për të luftuar patogjenin”, shpjegoi dermatologia Rebecca Marcus.

Dermatologia Jeanette Graff shton se lëkura dhe trupi përgatisin një përgjigje imune ndaj substancës së huaj.

Cfare mund te besh?

Së pari, jini të durueshëm. “Kruarja mund të zgjasë nga disa minuta deri në disa ditë, varësisht se sa i fortë është reagimi i trupit tuaj ndaj kafshimit”, thotë dermatologu Joshua Zeichner.

Dermatologu Marcus rekomandon përdorimin e një kremi me kortikosteroide topike sa më shpejt të jetë e mundur. Akulli gjithashtu mund të ndihmojë.

“Akulli ndihmon me pickimin, kështu që do të ndiheni më mirë përkohësisht duke ngushtuar enët e gjakut dhe duke reduktuar inflamacionin”, shpjegoi ajo.

Graf sugjeroi përdorimin e disa ilaçeve shtëpiake, duke përfshirë aloe verën.

“Ka veti anti-inflamatore që mund të ndihmojnë me kruajtjen”, tha Graff, duke shtuar se banjat me sodë buke gjithashtu mund të jenë të dobishme. “Ato janë të shkëlqyera nëse keni kafshime të shumta. “Soda e bukës ka veti anti-inflamatore dhe do të lehtësojë kruajtjen për një kohë”.

Çfarë duhet të shmangni?

Dermatologia Loretta Ciraldo paralajmëroi kundër aplikimit të çdo gjëje që do të ngrohë më tej zonën e pickimit. Ajo tregon se kjo mund të rrisë vetëm skuqjen, ënjtjen dhe kruajtjen.

“Gjithashtu, mos aplikoni polisporinë apo pomada të tjera antibiotike. Mund të shkaktojë reaksione alergjike dhe në fakt mund ta përkeqësojë pickimin”, tha ajo.

Gjithashtu nuk duhet të gërvishtni vendin e injektimit. “Ju mund të shkaktoni një plagë të hapur dhe të rrisni gjasat për të zhvilluar një infeksion”, tha Zeichner për HuffPost.

Video e ditës