Deponia afër Dobarcës së Tetovës ka 8 muaj që pi duhan

Foto: Shtypi i Lirë

Deponia ilegale në fshatin Dobarcë të Komunës së Zhelinës, e cila mori flakë në shtator të vitit të kaluar, vazhdon të pijë duhan. Retë e ajrit të ndotur varen mbi mijëra tonë mbeturina përgjatë autostradës Tetovë-Shkup.

Foto: Pullë Slooden

Zjarri në deponinë, për të cilin njësiti i zjarrfikësve të Tetovës dhe Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim vitin e kaluar thanë se ishte lokalizuar, por jo plotësisht i shuar, praktikisht është ende aktiv duke e ndotur ajrin në këtë pjesë të Tetovës.

Nga Komuna e Zhelinës vitin e kaluar në shtator theksuan se tashmë në vitin 2017 i është hequr koncesioni pronarit që menaxhonte landfillin pasi nuk funksiononte sipas standardeve, ata shtuan se do të nisin heqjen dhe transportimin e plehrave nga landfilli pas shuarjes së plotë të zjarrit. Por edhe pas 8 muajsh nuk u ndërmor asnjë hap për shuarjen e plotë të zjarrit dhe as nuk u hoqën mijëra tonë mbetje nga ky lokacion.

“Jemi këtu përballë deponisë në Dobarcë, më në fund arritëm ta shuajmë zjarrin. Ne po përpiqemi ta shuajmë zjarrin që nga 10 shtatori, por ky ishte kapaciteti ynë. Falënderoj zjarrfikësit e Tetovës që qëndruan për shuarjen e plotë të zjarrit. Unë personalisht falënderoj ministrin e Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, i cili na dha një rekomandim, një kompani e specializuar për shuarjen e zjarreve, e cila rekomandoi një preparat të specializuar për shuarje dhe dje me atë preparat arritëm ta shuam zjarrin. Deponia e Dobarcës ekziston që nga viti 2007, ndaj ne e kemi ndaluar plotësisht koncesionarin që të hedhë mbetje këtu, nuk duhej lejuar të hidhte mbetje këtu. Ne si bashki e kemi ndërprerë koncesionin me të në vitin 2017. Është marrë vesh që të mos ketë deponi, por këtu ka mbeturina dhe ato mbeturina do të dërgohen në deponinë rajonale të Rusinos”, tha për mediat në shtator Jasin Demiri nga Komuna e Zhelinës.

Meqë ra fjala, janë shuar zjarret në ataritë e fshatrave të Šarplaninës Selcë dhe Gjermo dhe janë bërë shkrumb e hi mbi 200 hektarë sipërfaqe pyjore.

Një dramë e vërtetë në zonën e Sharplaninës po ndodhte edhe dy javë më parë mbi Veshallë. Rojtarët ecën për një orë e gjysmë nëpër terrene të pjerrëta për të arritur zjarrin.

Zjarri u izolua me dorë me lopata dhe fshesa, por dëmet që la pas janë të mëdha. U dogjën 170 hektarë pyje dhe kullota.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës