Sot është festa e dëshmorit të madh të Shenjtë Theodore Stratilatus

Foto: Dëshmori i Madh i Shenjtë Theodore Stratilatus

Vlera e luftës martire varet nga sasia e pasurisë që do të lërë i krishteri duke marrë vuajtje në vend të asaj pasurie, si dhe nga sasia e vuajtjes që do të durojë për hir të Krishtit. Shën Teodori, duka romak, në ushtrinë e perandorit Licinius dhe kryetar i qytetit të Herakleas, përçmoi rininë dhe bukurinë e tij dhe gradën e dukës dhe mëshirës mbretërore, dhe në vend të kësaj mori mundime të tmerrshme për hir të Krishtit. Ai u rrah, mori gjashtëqind goditje në shpinë dhe pesëqind në bark, pastaj e ngritën në kryq dhe e shpuan me shigjeta. Ai u vra përfundimisht me shpatë. Të gjitha këto i vuajti sepse Shën Teodori e donte Krishtin mbi të gjitha në botë. Ai përçmoi besëtytninë e marrë të perandorit Licinius, përmbysi idhujt prej argjendi dhe ari dhe ua shpërndau copat e tyre të varfërve; Ai konvertoi shumë në besimin e Krishtit dhe i bëri thirrje vetë mbretit Licinius që të hiqte dorë nga idhujt dhe të besonte në të vetmin Zot të gjallë. Gjatë torturave, Shën Teodori fliste vazhdimisht: “Lavdi Ty o Zoti im, lavdi Ty!” Ai vuajti më 8 shkurt 319 në orën tre pasdite dhe u zhvendos në Mbretërinë e Krishtit. Ai konsiderohet si mbrojtësi i ushtarëve që e thërrasin për ndihmë. Reliket e tij të mrekullueshme u transportuan nga Eukaristia në Kostandinopojë dhe u varrosën në kishën e Vllahernës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës