Sot festohet Shën Nicefori, Patriarku i Kostandinopojës

Shën Nikefori, Patriarku i Kostandinopojës

Ai sundoi me mençuri dhe zell me Kishën e Shenjtë si kryepatori më i madh i Kostandinopojës. Kur Leo Armeni u ngrit kundër ikonave, ai kundërshtoi perandorin dhe fillimisht e këshilloi, por më pas e ekspozoi. Për shkak të kësaj, mbreti i lig e dëboi atë në ishullin Prokonis. Në atë ishull ishte një manastir që vetë Nicefori e kishte ndërtuar për nder të Shën Teodorit. Atje ky rrëfimtar i besimit ortodoks kaloi trembëdhjetë vjet dhe më pas ra në gjumë në Zotin në vitin 827. Pasi vdiqën të gjithë perandorët ikonoklastë dhe Mikaeli u ul në fronin perandorak me nënën e tij Teodorën, dhe patriarku Metodi u kthye në patriarkatë, më pas (846) reliket e Shën Nikeforit u transferuan nga Prokonisi në Konstandinopojë dhe u vendosën fillimisht në kishë. të përndjekur gjatë jetës së tij, e më pas në kishën e apostujve të shenjtë. Festimi kryesor i këtij hierarku është më 2 qershor dhe më 13 mars festohet zbulimi dhe transferimi i relikteve të tij të pa korruptuara. Shën Nikefori u internua nga Kostandinopoja më 13 mars dhe nëntëmbëdhjetë vjet më vonë në të njëjtën datë reliket e tij të shenjta u sollën në kryeqytet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës