Sot është Pashkë

Dita e Krishtlindjeve
Dita e Krishtlindjeve

Kjo ditë feston dy ngjarje që lidhen me Kryqin e Çmuar: së pari, zbulimi i Kryqit të Çmuar në Golgotë dhe së dyti, kthimi i Kryqit të Çmuar nga Persia në Jeruzalem. Duke udhëtuar nëpër Tokën e Shenjtë, Perandoresha e Shenjtë Helen synonte të kërkonte Kryqin e Çmuar të Krishtit. Një çifut i vjetër i quajtur Juda ishte i vetmi që dinte për vendndodhjen e Kryqit, kështu që ai u detyrua nga perandoresha të thoshte se Kryqi ishte varrosur nën tempullin e Venusit, i cili u ngrit nga perandori Hadrian në Golgotë. Perandoresha urdhëroi dhe shkatërroi atë tempull idhulli, kështu që duke gërmuar thellë gjetën tre kryqe. Ndërsa perandoresha ishte në mëdyshje se cili nga të tre ishte Kryqi i Krishtit, një kortezh me një kufomë po kalonte. Pastaj Patriarku Macarius tha që kryqet duhet të vendosen me radhë mbi kufomë. Dhe kur iu vendos kryqi i tretë, i ndjeri erdhi në jetë. Pas kësaj ata e kuptuan se ishte Kryqi i vërtetë i Krishtit, i ndershëm dhe jetëdhënës. Pastaj ia vunë një gruaje të sëmurë dhe gruaja u shërua. Pastaj patriarku ngriti kryqin për të parë të gjithë njerëzit dhe njerëzit kënduan me lot: "Zot ki mëshirë!" Perandoresha Elena bëri një arkivol prej argjendi dhe vendosi në të Kryqin e Çmuar. Më vonë, kur mbreti Hozroy pushtoi Jeruzalemin, ai mori shumë robër dhe e çoi Kryqin e Zotit në Persi. Në Persi, Kryqi qëndroi për katërmbëdhjetë vjet. Në vitin 628, perandori grek Heraklius mundi Hozean dhe e rivendosi Kryqin në Jeruzalem me lavdi. Me të hyrë në qytet, perandori Heraklius mbajti kryqin mbi supe. Por papritmas ai u ndal dhe nuk mund të bënte asnjë hap. Patriarku Zakaria pa një engjëll që e pengonte perandorin me rroba luksoze të shkonte nën Kryq, në rrugën që Zoti kishte marrë këmbëzbathur dhe poshtëruar. Patriarku ia shpalli këtë vizion perandorit. Pastaj perandori u zhvesh, kështu e mori Kryqin zbathur dhe me rroba të mjera, e çoi në Golgotë dhe e vendosi në tempullin e Ngjalljes, për gëzimin dhe ngushëllimin e mbarë botës së krishterë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës