Sot kremtohet Mrekullia e Apostullit të Shenjtë dhe Ungjilltarit Gjon

Foto: Apostulli dhe ungjilltari i Shenjtë Gjon

Kujtimi i këtij apostulli dhe ungjilltari i madh festohet më 26 shtator. Dhe më 8 maj përmendet mrekullia e bërë mbi varrin e tij. Domethënë, kur Gjoni ishte mbi njëqind vjeç, ai mori shtatë nga dishepujt e tij, doli nga Efesi dhe i urdhëroi dishepujt t'i hapnin një varr në formë kryqi. Më pas, plaku zbriti i gjallë në varr dhe u varros. Kur më vonë besimtarët hapën varrin e Gjonit, nuk e gjetën trupin në varr. Dhe më 8 maj të çdo viti nga varri i tij ngrihej pluhur nga i cili shëroheshin të sëmurët nga sëmundje të ndryshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës