Sot bëhet varrimi i serbëve të Kosovës që u vranë javën e kaluar

Manastiri i Banjskës, Kosovë: Foto: Dioqeza Rashko-Prizren

Tre serbët që u vranë javën e kaluar në Banjska, Stefan Nedeljkoviq, Bojan Mijailovic dhe Igor Milenkoviq, do të varrosen sot në Vërnjaçka Banja dhe Leposaviq.

Stefan Nedeljkoviq do të varroset në Vrnjaçka Banja, ndërsa qytetarët janë të ftuar të mblidhen në pompën “Knez Petrol” në këtë vend në orën 11:XNUMX.

Bojan Mijailoviq do të varroset në ora 12 në varrezat lokale në Leposaviq, ndërsa në ora 14 në të njëjtin vend në fshatin Graniçan do të varroset Igor Milenkoviq.

Kujtojmë se Nedeljkoviq, Mijailovic dhe Milenkoviç u vranë në një konflikt mes serbëve vendas dhe të ashtuquajturës policia e Kosovës më 24 shtator në fshatin Banjska, në veri të Kosovës dhe Metohisë.

Trupat e tyre vetëm dje janë marrë nga familjarët e tyre nga Instituti i Mjekësisë Ligjore në Prishtinë, nga ku janë transferuar në kapelën në Rudare afër Zveçanit.

Në konfliktin në Banjskë ka vdekur edhe Afrim Budzaku, pjesëtar i policisë së Kosovës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës