Rite funerale do të mbahen sot për presidentin e Iranit

Ritet funerale për Presidentin iranian, Ministrin e Jashtëm Hossein Amir Abdollahian dhe të tjerët të vrarë në rrëzimin e helikopterit do të mbahen sot në Tabriz, kryeqyteti i Azerbajxhanit Lindor.

Trupi i Raisit do të dërgohet më vonë në Teheran, përpara se të varroset në qytetin e tij të lindjes, Mashhad në Iranin verilindor.

Sipas njoftimeve të agjencisë iraniane të lajmeve Tasnim, pas ceremonisë përkujtimore në Tabriz, një tjetër do të mbahet në qytetin Qom, tetë kilometra në jugperëndim të Teheranit, në orën 16:XNUMX me orën lokale. Një varrim i plotë do të bëhet nesër në Teheran, pas së cilës trupi i tij do të dërgohet në Mashhad.

Mediat iraniane publikuan një video ku shfaqen arkivolet e Reisi dhe Abdolakhian të vendosur pranë njëri-tjetrit dhe të mbuluar me flamuj kombëtarë.

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, shpalli dje pesë ditë zie pas vdekjes së presidentit iranian Ebrahim Raisi.

Raisi la pas gruan dhe dy vajza.

Helikopteri me Raisi dhe Abdolakhian u rrëzua të dielën në pjesën veriperëndimore të Iranit, në distriktin Verzegan, duke vrarë disa persona të tjerë përveç të dyve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës