Sot është dita ndërkombëtare e burrë dëbore, një nga simbolet më të njohura të dimrit

Burri i borës / Foto: Pexels/Jill Wellington

Dita Ndërkombëtare e Burrit të Dëborës, një nga simbolet më të famshme të dimrit, festohet sot - 18 janar. Ideja për këtë festë është e koleksionistit gjerman Cornelius Graetz, dhe data 18 janar, nuk u zgjodh rastësisht: njësia simbolizon një fshesë, dhe tetë - trupin e një burrë dëbore.

Nuk ka të dhëna të sakta se kur daton tradita për të bërë burrë dëbore në ditët e dimrit. Megjithatë, burrë dëbore i parë i tërhequr ishte hebre. Bob Eckstein, i cili studioi profesionalisht historinë e burrë dëbore për librin e tij, tregon se ai u shfaq për herë të parë në librin e adhurimit kishtar "Chasoslov" nga viti 1380. Kishte gjithashtu një foto, në të cilën mund të shihje një burrë dëbore hebreje, duke u shkrirë nga zjarri, dhe në pasazhe në faqe përshkruheshin vuajtjet e Krishtit.

Burri më i thjeshtë i borës përbëhet nga tre pjesë, të cilat përfaqësojnë tre topa të mëdhenj dëbore - topi më i madh shërben si bazë, pastaj i dyti më i madh shërben si bust, dhe më i vogli përfaqëson kokën. Ata që bëjnë burrë dëbore dinë të shtojnë degë që shërbejnë si duar, por burrë dëbore mund të jetë edhe pa duar. Zakonisht, burrë dëbore "mban" një lopatë ose një fshesë. Sytë e burrë dëbore janë prej qymyri, hunda e tij është prej karotash dhe goja e tij është e bërë me guralecë të vegjël. Duke qenë se është ftohtë, fëmijët zakonisht i shtojnë një shall dhe një kapele.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës