Sot është festa e Shenjtë Prift-Dëshmor Klement, ipeshkvi i Ankyrit

Shenjtë Hierodëshmor Klement, peshkop i Ankarasë
Shenjtë Hierodëshmor Klement, peshkop i Ankarasë

Lindur në vitin 258 në qytetin Ankira, nga një baba pagan dhe një nënë e krishterë. Nëna e tij e devotshme Eufrosina profetizoi martirizimin e djalit të saj dhe u largua nga kjo botë kur Klementi ishte dymbëdhjetë vjeç. Shoqja e saj Sophia e mori Klementin në shtëpinë e saj si djalin e saj dhe ndihmoi në rritjen e tij në frymën e krishterë. Klementi ishte aq i famshëm për jetën e tij të virtytshme, sa u zgjodh peshkop i Ankarasë në të njëzetat e tij. Në rininë e tij ai fitoi urtësinë e pleqërisë dhe me shumë përmbajtje e zbuti dhe mundi trupin e tij. Ai hante vetëm bukë dhe lakër dhe nuk hante asgjë të therur apo të gjakosur. Në kohën e Dioklecianit ai u torturua aq tmerrësisht "sa askush nuk ka qenë kurrë që nga fillimi i botës". Kanë kaluar njëzet e tetë vjet në mundime dhe burgime. Ai u ngacmua dhe u torturua nga njëmbëdhjetë torturues të ndryshëm. Pasi e goditën në fytyrë, e pështynë dhe i thyen dhëmbët, ai i bërtiti torturuesit Dometian: “Ti dhe unë e meritojmë”. Kur e sollën para perandorit Dioklecian në Romë, perandori vendosi në njërën anë instrumente të ndryshme torture, dhe nga ana tjetër dhurata, dekorata, rroba, para - gjithçka që një perandor mund të jepte, kështu që i tha Klementit të zgjidhte. Martiri i Krishtit i shikoi dhuratat e perandorit me përbuzje dhe zgjodhi mjetet e torturës. Ai u torturua në mënyrë të papërshkrueshme: copë-copë mishi iu hoq nga trupi, në mënyrë që eshtrat e tij të shiheshin nën mish. Ai u vra përfundimisht nga ushtarët me shpatë në vitin 312 në një kishë në Ankira ndërsa shërbente si hierark në një liturgji. Mrekullitë e kryera nga Shën Klementi janë të panumërta.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës