Dendias në një ofensivë diplomatike për të hequr veton bullgare?

Nikos Dendias Bujar Osmani
Nikos Dendias dhe Bujar Osmani në Shkup / Foto: "Shtypi i Lirë" / Dragan Mitreski

Rritja e dinamikës së vizitave dhe takimeve të zyrtarëve të lartë evropianë me lidershipin shtetëror, por edhe mesazhet e dërguara se Maqedonia është në rrugën e duhur, si dhe ardhja e paralajmëruar e kancelarit gjerman Olaf Scholz në vend, sipas ekspertëve, tregojnë se. flluska e optimizmit është "pompë" për të hequr veton bullgare dhe bisedimet me Sofjen hyjnë në një fazë të re.

Analisti politik Milan Stefanovski beson se shtimi i vizitave diplomatike në vend do të sjellë diçka të re dhe këto nuk do të jenë kushte të reja dhe lëshime tona në raport me Bullgarinë për integrimin tonë evropian. Sipas Stefanovskit, vizita e Dendias do të jetë një përpjekje e re për heqjen e vetos bullgare.

Analisti politik Milan Stefanoski

- U deshën vetëm gjashtë ditë për të kapërcyer 55 vitet e kaluara në keqkuptime mes KOM/ZSH-së dhe KOS-it dhe për të arritur pajtimin. Ashtu si mosmarrëveshja e emrit prej tre dekadash mes Shkupit dhe Athinës, së shpejti do të kemi një zgjidhje me palën bullgare. Jam i bindur se mbështetja jonë diplomatike perëndimore, e pranishme këto ditë në forma të ndryshme, drejtohet dhe krijohet për dialog dhe diplomaci që do të sjellë gjithmonë kompromis në fund. Nuk mbetet e sigurt vetëm koha në ditë kur do t'i tejkalojmë keqkuptimet me Sofjen - thotë Stefanovski.

Nga ana tjetër, duke analizuar dinamikën e vizitave dhe takimeve, ish-ambasadori Risto Nikovski vlerëson se po hyjmë në fazën përfundimtare të mosmarrëveshjes me Bullgarinë, por në të njëjtën kohë kujton se zgjidhja me Sofjen nuk do ta përshpejtojë anëtarësimin tonë në BE.

Risto Nikovski / Foto: Arkivi i Shtypit të Lirë

- Ndryshime serioze po ndodhin në Evropë, më saktë në BE, e cila tashmë na ka thënë definitivisht se zgjerimi do të jetë i vështirë, njoftimet për vizita të caktuara duhet të sinjalizojnë se është vetëm një riafirmim i interesit perëndimor për rajonin tonë. Natyrisht për ne mbetet si alternativë dhe e ashtuquajtura Një Ballkan i hapur që është një ide amerikane që do t'u japë mundësi vendeve të rajonit të lidhen më gjerësisht me njëri-tjetrin dhe është një njoftim i mirë që Mali i Zi ndoshta do të bashkohet. Mendoj se të njëjtën gjë do ta bëjë edhe BiH, ndërsa për Kosovën do të jetë më e vështirë për shkak të marrëdhënieve me Serbinë. Sido që të jetë, rajoni po përballet me një realitet të ri i cili de fakto e zyrtarizon qëndrimin e Brukselit se nuk do të hyjë në Union për të paktën 20 vjet - tha Nikovski.

Sipas njoftimeve, sot në vend pritet të mbërrijë ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias. Sipas njoftimeve, temat për të cilat ministri i Jashtëm i Greqisë Dendias do të bisedojë me homologun e tij maqedonas Bujar Osmani janëForcimi shtesë i marrëdhënieve dypalëshe në të gjitha fushat mes dy vendeve, perspektiva evropiane e Maqedonisë së Veriut, zbatimi i Marrëveshjes së Prespës, zhvillimet në Ballkan dhe situata në Ukrainë. 

Sipas rendit të ditës, Dendias при vizitë një ditore në Maqedoni, krahas takimit me Osmanin pritet në pasdite po të merret и nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, si dhe nga Zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane, Bojan Mariçiќ.

Video e ditës