Një ditë para “protestës epike”: Berisha i tha Ramës të jepte dorëheqjen sa më parë

Edi Rama dhe Sali Berisha
Edi Rama dhe Sali Berisha / Foto: EPA-EFE / STEPHANIE LECOCQ / VALDRIN XHEMAJ

Ish-kryeministri shqiptar Sali Berisha, para protestës së nesërme të thirrur prej tij, u kërkoi shqiptarëve të mblidhen masivisht dhe t'i thonë autokratit që ditët e tij janë të numëruara.

Ai shtoi se kjo protestë është e një rëndësie jetike për Shqipërinë, sepse Edi Rama dhe ekipi i tij po abuzojnë me liritë, financat, ekzistencën dhe dinjitetin e qytetarëve shqiptarë.

“Ky është edhe mesazh edhe thirrje për të gjithë shqiptarët që t’i bashkohen kësaj kauze të drejtë. Një kauzë që ka një emërues të përbashkët, që është mbrojtja e lirive të shqiptarëve. Është gjithashtu një nderim për të gjithë ata që do të mbushin bulevardin nesër në një protestë epike, do të thosha, në një protestë me rëndësi jetike për Shqipërinë, sepse si çdo orë e çdo ditë, Edi Rama dhe ekipi i tij abuzojnë me liritë, financat, duke qenë , me dinjitetin e qytetarëve shqiptarë. Temperaturat janë të larta, por edhe më e madhe është urrejtja popullore për këtë dhunues të kauzave të lirisë. Gjithçka lidhet me liritë e qytetarëve shqiptarë. Entuziazmi është i madh dhe pakënaqësia është pa kufi”, tha Berisha.

Ai paralajmëroi “reagim të ashpër nëse policia reagon dhunshëm ndaj demonstruesve në protestë”.

“Çdo tentativë kanosjeje dhe sjellje e dhunshme ndaj pjesëmarrësve të protestës nga policia do të regjistrohet dhe do të marrë një dënim të merituar personal dhe ligjor”, kërcënoi Berisha.

Protesta e planifikuar do të mbahet me moton “Shqipëria është në rrezik – Mos thuaj çfarë do të më ndodhë?”, dhe vendtakimi është selia e Partisë Demokratike në orën 19:XNUMX, nga ku do të vazhdojnë për në përballë qeverisë.

Burimi: MIA

Video e ditës