Demonstruesit dhe policia u përleshën në një protestë klimatike në Hamburg

Foto: EPA-EFE/FOCKE STRANGMANN

Në qytetin port gjerman të Hamburgut, sot shpërthyen përleshje mes demonstruesve dhe policisë në protestën e klimës.

Sipas policisë, pjesëmarrësit që kanë bllokuar urën Katwick kanë sulmuar policët me sprej piper, për të cilin policët janë përgjigjur me sprej piper, shkopinj dhe topa uji për të shpërndarë tubimin.

Një zëdhënës i protestuesve e përshkroi incidentin si "një kulm i ri i dhunës policore".

Aktivistët bllokuan gjithashtu urën Kellebrandt dhe, ndër të tjera, linjat hekurudhore të përdorura nga Autoriteti Portual i Hamburgut.

"Këtu ne po bllokojmë epiqendrën e tregtisë së jashtme gjermane për të tërhequr vëmendjen ndaj pasojave të kolonializmit modern," tha në një deklaratë lëvizja mjedisore Extinction Rebellion.

Pesë marshime janë paralajmëruar për sot në Hamburg. Në demonstratën e parë të madhe, rreth 2.000 njerëz marshuan nga Altona Park në një stacion treni aty pranë.

Video e ditës