Bashkimi Demokratik: Bullgarët në Kushtetutë vetëm nëse maqedonasit janë të përfshirë në Kushtetutën bullgare

Foto: Bashkimi Demokratik

Bashkimi Demokratik njoftoi sot se Këshilli Qendror i partisë diskutoi për situatën aktuale politike në vend, dhe vlerësoi se proceset integruese evropiane janë prioritet, por qeveria nuk ka asnjë reformë në sistemin gjyqësor, sundimin e ligjit. dhe lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Në mesin e qytetarëve ka pakënaqësi të madhe për mosfunksionimin e institucioneve shtetërore, varfërinë dhe largimin e të rinjve nga shteti, thonë nga partia e larguar së fundmi nga koalicioni qeverisës.

“Përndryshe, nga korriku i vitit 2022, Qeveria shpall ndryshimet kushtetuese dhe deri më tani nuk kemi parë asgjë prej tyre, asnjë tekst, asnjë diskutim për thelbin dhe kontekstin e mosmarrëveshjes me Bullgarinë, por vetëm manipulime dhe ndarje politike. Bashkimi Demokratik konfirmon qëndrimin se është e mundur që bullgarët të përfshihen në Kushtetutë, por në baza reciproke, gjegjësisht të njihet e drejta për organizimin e maqedonasve në Bullgari”, thuhet në njoftimin e DS-së.

Partia njofton gjithashtu se janë zgjedhur anëtarët e rinj të Kryesisë Elisaveta Janevska, e cila në të njëjtën kohë u zgjodh kryetare e Bashkimit Demokratik të Grave, Bogoja Petrovski, i cili u zgjodh edhe kryetar i të rinjve të Bashkimit Demokratik, si dhe Emilia Toshevska.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës