Demerxhiev: Qytetarët bullgarë në kufi ishin të pakënaqur, jo radikal

Ivan-Demerdziev / Foto: MPB

Dyqind Shtetasit bullgarë janë bllokuar në pikat kufitare me Maqedoninë e Veriut në ditën e festës së Goce Dellçevit të shtunën, më 4 shkurt, tha ai zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Brendshme të Bullgarisë Ivan Demerxhiev, Sipas të cilit, shpjegimi i palës maqedonase se bullgarët nuk kanë munguar për shkak të kolapsit të sistemit është absurd.

- Bullgarët u bllokuan në të ashtuquajturën “toka e askujt” pasi u përpunuan nga autoritetet tona kufitare dhe mbeti të papërpunuara për orë të tëra nga autoritetet kufitare të RSM. Ajo shkaktoi pakënaqësi në mesin e tyre, por në asnjë rast ndjenja radikale - tha Demerxhiev.

Ai thekson se pikat kufitare të Maqedonisë me Bullgarinë nuk janë funksionoi në nivel evropian, gjegjësisht qëndrimi evropian për këtë çështje është se qytetarëtato kaloi pa probleme.

Maqedonasit shpjegimi për vonesën ishte se nuk kishin energji elektrike, tha ministri, përpër shkak të asaj që premtoi se Bullgaria do të dhurojë gjeneratorë.

- Kur ka shpjegime absurde për një situatë, është normale të marrësh një ofertë absurde ndihme. Kjo është oferta ime. Është një shenjë se duhet të jemi të sinqertë në marrëdhëniet tona - tha ministri i Brendshëm.

Ai mendon mungesa e vullnetit politik është arsyeja e vërtetë që Njerezit nuk u pranuan në Maqedonia.

E kujton atë gjatë vizitës Shkupi më në fillim të javës së kaluar ai dha një shenjë të qartë të dorës së ndihmës për bashkëpunim dhe vuri në dukje të gjitha problemet që kërkoi të shmangen gjatë festës së Goce Dellçevit.

- Ajo që ishte e pakëndshme në këtë rast është se ata nuk gjetën forcë dhe vullnet për të zgjidhur disa nga problemet që theksova, duke mos lejuar shumë qytetarë bullgarë të falen në vendin ku u vendosën eshtrat mortore të Goce Dellçevit. Зpishat, punët dhe premtimet u ndanë - tha Demerxhiev.

Ai ai gjithashtu ka shtuar se Bullgaria ka treguar vazhdimisht se sulmet ndaj klubeve kulturore bullgare, gjuha e urrejtjes, sulmi ndaj Kristian nga Ohri Pendikov shkaktojnë provokime, të cilat nga ana e tyre shkaktojnë kundërreagime dhe 'nëse nuk e ndalim këtë valë, ajo do të kthehet në një ortek dhe do të pengojë qëllimet që ata të dy kanë vendet”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës